| anonim_4396 a întrebat:

am 12 ani, si, as vrea sa am si eu un prieten, dar mi-e teama, nu sunt inca pregatita, in clasa am deja fete care au prieten, se saruta, etc. Mie mi-e frica, nu stiu de ce, poate ca mama ma va certa. dar nu cred, pentru. ca sunt prietena ff buna cu mama, dar mi-e frica, sa nu fie o persoana placuta celor din jur, sa ma displaca profesorii pentru. ca poate zic ca sunt o vagaboanda pentru. ca am prieten, sau o rebela. Imi dati un sfat? Cel mai bun sfat primeste funda, merci!

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Iubita,la cei doispreceze ani ai tai trebuie sa gandesti alfel.Nu trebuie sa te iei prietentenile tale.Acuma nu spun ca nu trebuie sa socilalizezi cu colegii tai.Fie ei si baieti. Poti discuta cu ei despre teme, despre pasiuni comune, chiar va puteti tine de mana.Dar atat.Si din cand in cand o iesire la o prajitura sau un suc.Dar atat.Nici gand de sarut sau alte chestii pe care le fac colegele tale.
Ai destul timp sa-ti alegi un baiat care sa te merite, sa te respecte si mai tarziu sa te iubesca asa cum esti.
Nu uita ca in mama ta vei gasi cel mai bun prieten si sfatuitor, atunci cand vei avea nevoie.
Deci rabdare,

9 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Lasa prostiile si vezi-ti de scoala, prieten iti trebuie tie la 12 ani?
De mici incepeti sa alergati dupa...

| Stephaniee a răspuns (pentru MarianWLF):

Dupa cum vezi, nu am spus ca alerg dupa... ce vroiai tu sa spui, am gandesc la ce vroiai sa spui dar ma abtin. nici macar nu ma gandesc la asa ceva. daca nu iti convine, te rog nu comenta. am cerut doar o parere, nu sa judeciwinking

| MarianWLF a răspuns (pentru Stephaniee):

Mai fata asta e prea exagerat, adica la 12 ani vrei prieten fara suparare dar e o mare prostie e prea devreme, incepi de acum cu baietii cu trecerea varstei vei fi tot mai curioasa cum sa spun, te bagi in relatii dar dupa un timp vei devenii mai curioasa ceva de genu "hmm relatile nu ma mai impresioneaza asa de tare vreau sa experimentez senzatii noi sa trec la urmatorul nivel" adica va incepe sa te intereseze viata sexuala si asta nu e bine, daca incepi relatii de mica la asta duce, te vei plictisi doar de relati, sa stai impreuna cu prietenu tau si sa va sarutati, vei vrea sa faci sex mai pe romaneste iar asta daca incepi cu relatile de acum s-ar cam intampla pe la 14-15 ani aproximativ.
Concluzie: nu te mai gandi acum la prieten, mai asteapta sa cresti.

| RyGoLeTa a răspuns:

Buna!
Eu am 14 ani si nu am.Stiu ca si la mine in clasa sunt aproape toate care au prieten.
Eu zic sa mai astepti 2-3 ani.Toate la timpul lor.Iti dau un sfat prietenesc:Baietii urmaresc un singur scop si cred ca stii care este acesta asa ca orice ai alege sa faci sa ai sau nu un prieten ai grija sa nu fie prea mare si ai grija la obtinerea acestui scop.

| Frrramboise a răspuns:

Hai mă,lasati fata in pace!
Stefania, Stephanie, cum te numesti tu,
Inteleg prin ce treci. ajungi la varsta la care pur si simplu vrei s deschizi un nou capitol in viata, cand vrei sa vezi cum e sa ai fluturasi in stomac ( si daca crezi ca ai avut deja, stai să vezi de acum!) ajungi la momentul in care simti nevoia să..fii iubită! Bineinteles,esti unpic. micuță si nu prea sunt sanse să ajungi la ceva serios,mai ales daca nu te simti incă pregatita.
Trebuie să te avertizez că vei avea mari emotii la primul tău sărut,desi vor fi nejustificate (posibil să ti se para scârbos sărutul pana te mai obisnuiesti)
Tot ce iti mai zic e sa astepti linistită că apare el,printul ttau,si iti vei da seama (o să simti asta,te asigur)
Si in legatura cu temerile tale,imi pare rau sa te dezamagesc dar nu o să dispară...o sa fii inconjurata de sentimente contradictorii si stari de spirit schimbatoare
Cu alte cuvinte, scumpo, cresti! Bun venit printre adolescente :*
Sper că te-am ajutat.mă gasesti si in privat, in caz ca ai nevoie de mine, bye:*

| ellaells a răspuns:

Nu crezi ca e cam devreme la 12 ani?
Mai asteapta totusi macar 2 ani happy

| andri22 a răspuns:

Buna Stefania,nu trebuie sa gandesti asa stai linistita,poti vorbi cu mama ta spune-i, tu trebuie sa fii foarte deschisa cu ea si nu are de ce sa iti fie frica, profesorii nu au de ce sa te displaca pana la urma sunt profesori pe ei ii intereseaza de ei, de materia lor, tu poti sa iti faci prieteni ai 12 ani mi se pare ca esti destul de mare sa ai si prieten, fata de colegele tale care se saruta.O zi buna!

| UdnasTrebor a răspuns:

Mai bine stai linistita si vezi-ti de scoala.Acum ai alte prioritati.Cand o fi sa ai pe cineva o sa se intample.Nu trebuie sa ai prieten pentru ca au altii, trebuie sa ai prieten pentru ca asa simti tu.Sunt care au 20 de ani si nu au prieten. Sper ca te-am consolat.Bafta!

| Ivan_Andreea_1995 a răspuns:

Buna si eu am tot 12 an.si cred ca te grabesti prea mult. asculta-ti inima si urmeaz-o....Fi atenta uneori baietii au intentii rele ca de ex sa isi bata joc de tine!