| Catalinzzz a întrebat:

am 15 ani si sunt timid.Imi spune cineva cum pot sa scap de timiditate? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Laurentiu_4547 a răspuns:

Ca sa scapi de timiditate trebuie sa socializei sa stai cu prieteni sa te distrezi si sa fi mai indraznet. CA sa fi indraznet trebuie sa ai incredere in tine sa fi sigur pe tine si sa nu te intereseze ce zic cei din jur. Mult succes pa.

4 răspunsuri:
| XVCDG a răspuns:

Timiditatea isi are rolul ei,daca esti putin timid nu inseamna ca esti un ciudat,a fi putin timid este normal, dar prea timit nu prea.A fi timid inseama a-ti fi frica sa vorbesti cu alte persoane pentru ca, crezi ca nu arati destul de bine pentru a vorbi cu ele, cu alte cuvinte tie frica sa nu te faci de rusine din cauza felului cum arati.Acesta timiditate iti vine din copirarie, probabil nu ai fost un copil cu care se juca multa lume din cauza aspectului tau sau din cauza persomalitatii tale care era putin mai diferita decat a celorlalti.
Sfatul meu pentru a scapa de timiditate este acela de a te inscrie intr-un sport sau grup unde sa fi apreciat nu dupa felul cu arati ci dupa ceea ce poti sa faci.Un exemplu de sport ar fi sporturile de contact sau artele martiale.Acolo nu conteaza cu arati ci conteaza cu gandesti.Sporturile de echipa nu te ajuta deloc, acolo o sa fi si mai injosit. Sper ca ti-am fost de folos. Daca consideri ca te-am ajutat, in semn de apreciere da te rog FUNDA.

| Catalinzzz explică (pentru XVCDG):

De aratat arat bine dar nu asta este problema.

| Eternitas a răspuns:

Am găsit un articol pe internet care te poate ajuta: http://www.eva.ro/......4201.html! Citeşte-l cu atenţie. Succes!

| debarba a răspuns:

Fii mai indraznet. invinge-ti frica si rusinea si scapi. fii tu insuti