| B3B3NI a întrebat:

Buna TPU am 16 ani si am o mare plroblema.Sunt la liceu in clasa a 9-E.Am nimerit niste"colegi" cum nu ma gandeam toata viata mea ca voi avea. Apropo sunt baiat şi avem doi baieti mai dezvoltati care se iau de copii tăcuţi, timizi, seriosi mai pe scurt de mine.Au ajuns să ma doara oaselle de la pumnii lor.Eu as vrea să ma mut dar faza e ca habar nu am cum se face.Ei dau tot timpul cu pumnii in coaste şi ma dor rau.La parinti nu am spus pentru ca sunt genul tacut si nu as avea curajul.Nu ii mai suport as si ramane pentru ca sunt pe profil comert si vreau să am un viitor in viata.Sunt intre ciocan şi nicovala.Am jurat ca daca imi mai da cu pumnii in coaste cobor jos la jandarmi sa le spun.Si mi-e frica daca ma mut sa nu nimeresc o clasa tot la fel, si eu nu prea stiu cum să vorbesc cu persoanele+ca am o acnee urata fix in mijlocul fetei(frunte nas obraji barba).In clasele 5-8 am avut niste colegi super ne ajutam intre noi si nimeni nu se batea cu nimeni.Cu astia acum din clasa pumnii batai isi bat joc de alti bai nu stiu cum sa va zic clasa de matahale.Voi ce ati face in locul meu pentru ca eu sunt depasit de situatie.Adica pentru ca sunt serios(foarte) slab 1m76de cm si 45 de kilograme.Ei nu se gandesc ca ne ranesc ne agreseaza ce ii face sa fie asa nu se gandesc ca in viitor sa ajunga si ei ceva, ei mai mult sunt facuti sa respire aaerul degeaba pe Pamant.

Vreau să ma ajutati, imi pun increderea in voi pentru ca acesta este UN STRIGAT DE AJUTOR.
Imi pare rau ca v-am loat din timpul vostru si va multumesc ca v-ati deranjat să imi cititi necazul si ce o mai fi.;(

Răspuns Câştigător
| Sportfreak a răspuns:

Ok, iti zic un lucru, se iau de tine ca tu le dai voie. Frate numai fi asa fricos, ce ti se poate intampla daca le zici sa te lase in pace, a da + ca nu vorbesti cu parinti, este un lucru rau, foarte rau. Te rog vorbeste cu parinti tai despre situatia ta, si acum sincer fara sa te jignesc numai fi asa pampalau du-te si vorbeste cu parinti tai, ei vor rezolva problema. daca iti e frica sa vorbesti cu parinit tai despre problemele tale e de rau.

12 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Am trecut prin acelasi lucru ca si tine Exceptie acneea.Insa n-am avut ce face, diriginte, politie, parinti, director.Nimic nu s-a rezolvat, vorbe in vant.Traim in Romania, trebuie sa induri nu ai ce face, Ori bagi cutitu in ei, ori platesti pe cineva sa ii bata calumea sa ii bage in spital, ori induri.Eu zic sa furi bani de la parinti, ii dai la niste tigani si le spui sa ii bage in spital, aia nu sufla o vorba.Ii baga in spital apoi NEAM de mai se ia aia de cineva.Eu la asta ma gandeam.Insa cat am meditat m-am trezit la profesioanala prin 2009, apoi am abandonato, aveam numai tigani in scoala(deh, sa nu fi rasist chipurile)Fumau, beau, a trebuit sa ma integrez, nuami se luau de mine.AM ajuns sa las scoala(nu e vina lor ca am abandonat)insa te plictisesti sa fi sacu de box la toti tarani si fara motiv.Eu si acum platesc greseala ca am abandonat scoala in 2009, din 2010 am reluat scoala, merg pe 5 ani de cand sunt la seral (: anul asta termin.Invata din greselile mele.Ori te duci si discuti cu cineva sa ii bage in spital, ori induri.Sangele cere sange.

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Fă-ți curaj si spune-le părinților si dirigintelui/dirigintei ce se întâmpla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact acelasi lucru se intampla si la mine in clasa. Pentru un moment am crezut ca esti cu mine in clasa, dar apoi am vazut ca esti la comert.

Spune-i dirigintelui/dirigintei atunci cand colegii nu va pot auzi si roag-o sa-ti pastreze anonimatul. Ea / el ar trebui sa ia masuri. Daca nu se rezolva te poti duce la directoare/director si poti sa faci un fel de reclamatie impotriva lor. Daca nici asta nu merge in pauza joaca-te pe telefon cu castile in urechi (si de mine se lua un baiat dar daca a vazut ca il ignor total dupa lupte seculare a incetat sa se mai ia de mine).

La mine in liceu a fost un caz in care un baiat de la alta clasa a primit un pumn de la un baiat de la noi din clasa. Acel baiat s-a dus la directoare, a facut un fel de plangere si le-a scazut nota la purtare la 7 agresorilor. De atunci agresorii nu au mai vorbit cu el.

| B3B3NI explică (pentru anonim_4396):

Buna HarmonyIris dupa cum am spus si in intrebare voi actiona direct cu cei mai duri adica jandarmii.Numai ei ma pot ajuta in cazul asta.Si atunci când nu ii bag in seama se găsesc sa vina la mine si sa ma...
Oricum multumesc pentru raspuns

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut si eu in clasa "colegi" mai smecheri putin, dar stii tu cum este, roata cat este ea de patrata, tot se intoarce ea odata, am facut urmatoarele: in primul semestru i-am lasat naiba in pace, nu i-am zis parintilor, nu de frica, ci ca sa le pot face eu cum vreau, fara sa intervina diriginta si altii.
Aveam si am niste prieteni de la KO+Karate, laughing dupa ore pe semestrul al 2-lea, am chemat 2 din sala de acolo, i-am cinstit, am aratat care erau, si s-a rezolvat asa frumos, l-a luat pe unu de o mana, i-a dat-o pe spate, la unu niste pumni zdraveni cu niste scheme, pe care si eu dupa clasa a 10-a m-am alaturat lor, si acum schemele alea le aplic eu laughing de vreo 4 ani incoace, si la ceilalati le-a spus cu frumosul, ba il vedeti pe ala da, va luati de el, doar un telefon sa imi dea, si dupa ore vin peste voi, indiferent pe cine aveti, s-au linistit baietii, gata nimic. Deci daca nu ai pe nimeni care sa te ajute in clasa, directoarea/diriginta/dirigintele etc, nu te ajuta, te duci frumos la o sala de k.o, sau box ceva, ii spui la un baiat de 1-2 ani de asa ceva, bai uite iti dau si tie o bere ceva, te rog eu ajuta-ma si pe mine in scoala, uite fac aia misto, ma bat etc, si iti zic eu ca te vede mai micut, vine intr-o zi si naiba ii pupa, daca nu... vrei sa mergi la sala aia, incearca cu politia/jandarmi, ceva mai mare intelegi si se vor calma garantat spiritele!

| Salahadin73 a răspuns:

Te-ai gandit sa-l pocnesti pe unul din ei? Nu in umar sau in stomac, direct in nas.

| Clarity a răspuns:

Ai putea sa increrci sa te impretenesti cu alti baieti, si cand ai mai multi in jurul tau nu or sa mai fie in stare sa se apropie de tine. Sau daca nu ai cu cine, incearca sa gasesti ceva in comun cu persoanele ce tii se par calumea din clasa ta, asa o sa iti faci prieteni. Eu tot timpu m-am bagat pentru prieteni si in mare parte pentru oricine care a fost agresat de cineva in jurul meu, poate gasesti si tu vreo persoana calumea in scoala aia. Si poate si baieti astia in caz de nu ai nici o solutie poate te poti imprieteni cu ei, majoritatea se descarca pe altii din cauza problemelor pe care le au ei acasa, nu trebuie sa ii infrunti, trebuie sa incerci sa schimbi conversatia, chiar daca la inceput ii un subiect care ii intereseaza numa pe ei. Dar daca nimic nu merge, cel mai bine ii sa anunti pe cineva, nu poti sa lasi sa se agraveze situatia, incearca tot ce poti dar daca nu gasesti o solutie anunta pe cineva. In cel mai disperat caz, plateste pe cineva mai mare din scoala sa intervina pentru tine oricand ii o problema, poate un trebuie sa le oferi mult, un pachet de tigari o bere. Sper sa te ajute si sa fii mai bine in viitor, de as fii acolo te-as ajuta euwinking.

| HereToHelp123 a răspuns:

Buna! Am trecut prin experienta cu"colegi prosti" la intrarea in liceu.Eu m-am transferat, in cazul meu motivul a fost ca uram profilul precedent.Insa tie iti place.Nu trebuie sa renunti la visul tau pentru niste fraieri. Trebuie sa ai o gandire mai puternica. Iar violenta in scoala? Interzisa total! Exista camere? Mergi la diriginta/diriginte si spune-i de urgenta.Nu e ok sa dea asa in tine... Sau du-te la jandarmi, foarte bine! Depinde de fiecare scoala ce ordine interioara are happy Arata-le ca nici tie nu ti-e frica de ei. Daca le arati ca te temi, nu vor termina.Ameininta-i la randul tau si du-te la jandarmi, director, profesor, oricine! Da-i naibii de tantalai laughing Tu urmeaza-ti visul si nu pune la suflet ca esti timid. Baietii timizi sunt tare draguti big hug Insa nu te lasa calcat in picioare de asemenea persoane. Bafta si sa ne anunti ce ai facut!winking PS:nu ne deranjezi cu problemele tale.Pentru asta suntem aici, sa te ajutam happy

| B3B3NI explică (pentru HereToHelp123):

Multumesc RoxyRoxy18 pentru raspunsul tau.
Ai dreptate de ce sa imi stric viata/viitorul din cauza unor persoane care le pasa câtuşi de puţin de viata lor.
PS: azi sper sa fie bine la scoala, sa nu mai simt un gand de apasare in timpul pauzei.Dar daca va fi inca un caz nu o sa mai gandesc, o sa actionez direct prin a-mi face curaj sa ma duc la jandarmi pentru ca am ajuns sa nu imi mai placa pauza si sa inceapa odata ora sa treaca ziua mai repede.

| HereToHelp123 a răspuns (pentru B3B3NI):

Sa imi spui cum a fost astazi la scoala! happy

| B3B3NI explică (pentru HereToHelp123):

Pai azi la scoala a fost o zi norocoasa.Nu am primit nici un pumn deoarece copii aia au chiulit la 2 ore si cand au venit, pe ala mai rau il durea capul.Si am gasit o solutie, sa ma prefac prin pauze ca vorbesc cu cineva la telefon si nu au ce sa imi mai faca.Dar ar mai fi ceva. Daca e sa dea din nou in mine si m-as duce la secretariat/director nu as sti cum sa procedez cum sa încep conversatia.

| HereToHelp123 a răspuns (pentru B3B3NI):

Pai te duci la diriginta/diriginte si o saluti si ii spui ceva de genul "As vrea sa va povestesc ceva.Se intampla de ceva timp si nu mai pot rezista.X si Y(le spui numele) se iau de mine incontinuu, dau in mine cu pumni in pauze, nu ma lasa in pace.Va rog sa ma ajutati" Profesorul va fi intelegator, iti dai seama. happy As ceva nu ar trebui sa existe in scoli happy Sper sa fie bine de acum inainte! Orice ar fi, imi poti lasa mesaj in privatwinking