| AlexAL275 a întrebat:

Am 16 ani și am o mică problemă. Am observat de mai multe ori că atunci când încerc să fac un lucru câteodată îmi iese bine,câteodată îmi iese prost. De exemplu astăzi când l-am mai rugat pe tata să mă mai lase să conduc mașina lui,nu reușeam să plec cu ea de pe loc din cauză că nu călcam cum trebuie pe pedale. Cu o zi înainte n-am avut probleme,am plecat singur, dar acum chiar nu mai înțeleg. Am constat că la mai multe lucruri se întâmplă așa. Parcă momentul ar conta. Ce părere aveți?

5 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Este universul, care îți transmite un mesaj. Trebuie sa vezi acel mesaj și să-l urmezi, altfel vor fi mai multe lucruri rele decât bune. Trebuie sa existe un echilibru în univers, iar tu încerci sa distrugi acel echilibru. Iar acesta este răspunsul universului și modul lui de a rezolva lucrurile.

Sau e vorba doar de karma.

| Andreeush a răspuns:

Ai cumva permis la 16 ani?
Cum de te lasă tatăl tău să conduci mașina?

| AlexAL275 explică (pentru Andreeush):

Păi nu a vrut până acum, dar l-am înnebunit până a acceptat. Și oricum nu mă lasă să conduc prin oraș, am mers cu el pe un drum drept, de țară. Eu zic că e mai bine să mai învăț cate ceva și acum ca să mă pricep mai bine în viitor.

| NonZarek a răspuns:

Frate, totul e problema de la mansarda, de la procesor, de la?, problema e ca asa ești tu, asa e caracterul tău, ești mai sensibil, mai timid, asta oricine îți poate spune care cunoaște oamenii, faptul ca nu iti iese tot timpul e doar pentru ca nu ești antrenat sa zic asa, nu prea faci lucruri atât de des, sau frica, ai o frica în caz ca gresesdti, frica de eșec, chiar dacă nu conștientizezi e ca un reflex, pentru ca te ai obișnuit cu ea și tu a întrat în rutina. Ca ai fost cu tatăl tău și nu ai reușit a fost din cauza asta, ca ai o frica de eșec, sau sa nu strige de tine sau sa nu te faci de ras sa zic asa, creierul asa percepe dar nu îți dai seama. Încearcă sa te încurajezi, sa fii mai bărbat, sa nu te mai gândești ca nu poți sau de ce ieri puteai și azi nu.

Spuneți în fiecare zi "eu pot" chiar dacă ști ca nu poți, zi asa și va deveni o rutina și astfel creierul va memora "comanda" și nu va mai exista nu știu, nu pot.

Poti sa îți găsești un sport pe care sa îl practici, ajuta mult sa stii, cauta ceva unde îți găsești curajul, care îți oferă putere, curaj și stima de sine, vei trece și peste perioada asta, dar asa te pregătești pentru viata.

Iti spun din propria experienta, și eu când eram singur și făceam ceva făceam de nota 11 dar când era cineva pe lângă mine, parca nu știu s afac nimic, din cauza ca îmi era teama de eșec, căci eram prea încrezut, îmi plăcea sa fiu învingător și tot timpul primul, dar a trebuit sa vad dincolo de linia de finish, și sa ma întorc înapoi la start.

Nu te descuraja amice! Continua sa crezi și sa speri, și vei reușii fără nicio problema, doar fa ce ti-am zis și vei vedea!

| Depoka a răspuns:

Uite, de exemplu am observat la mine ca din prima imi iese un lucru, iar a doua oară e dezastru laughing. Nu te îngrijora. Repetarea e mama învățăturii. Pentru un test la școală nu înveți materia într-o zi ci o mai repeti si a doua zi. Asa si cu problema ta. Cu voința și perseverență se poate!