| Erin28 a întrebat:

Buna TPU!
Am avut o săptămână groaznica. Unchiul meu, în vârstă de 45 de ani a murit. Nu avea nicio boala. A murit lunea trecută. Am vorbit cu el în ziua aceea și era bine. Seara, mătușa mea a început să strige pe strada, ne striga pe noi. Ea chemase ambulanta imediat cum a văzut ce se petrecea. (stam pe aceeași stradă, in capete diferite ale străzii). Când am ajuns, era mort. Ambulanta a venit la 5 minute de la apel. Au încercat doua ore sa îl resusciteze, dar nu au reușit, pentru că a murit imediat ce a avut accidentul vascular cerebral(asta au constatat medicii legiști, după ce au încetat manevrele; paramedicii credeau că a făcut infarct, la inceput). A murit la ora 11 noaptea. Cu o seară înainte să moara, am avut un vis cu bunica mea (ea a murit când avea 13 ani, in 2016). Mă întreba dacă vreau sa vin cu ea și i-am spus că nu vin. Apoi, s-a uitat la mine și mi-a răspuns "Lasă, că găsesc eu pe altcineva!" Și mătușa mea (sora unchiului meu și a tatălui meu, ei sunt frați) a avut un vis cu bunica (mama ei), care îi spunea că trebuie să se plimbe și să caute pe cineva, că nu pleaca până nu găsește. Mă tot gândesc la visul asta. Eu, de obicei, nu cred in astfel de lucruri, însă chiar nu mai pot sa dorm fara să mă gândesc la cum a murit, fara să știe că avea vreo boala. Mătușa (soția lui) a spus ca se uita la televizor și i-a spus că "baba mea a plecat de mult timp" (bunica mea, mama lui), apoi și-a dat ochii peste cap, a avut convulsii și a încremenit așa, cu lacrimi in ochi. A murit instantaneu. Când au venit medicii, au spus, imediat ce au intrat pe ușa, că nu mai pot face mare lucru, dar au încerca mult timp. Ma intreb oare daca a suferit, daca a simțit ceva sau daca s-a dus ușor. A murit imediat și nu a simțit nimic? Nu a spus nimănui, că s-ar fi simțit rău, nu a dat niciun semn de letargie, de oboseala, nimic... Când l-am văzut, nu mi-a venit sa cred. Era încremenit. Nu pot sa nu mă gândesc la visul asta. Mă gândesc mereu. Mereu. După moartea bunicii, la 13 ani, am intrat în depresie. Tare îmi este teama că o să mi se întâmplă și acum. Mă gândesc la ce am visat și la cum a murit el. Mătușa mea nici nu a avut timp să reacționeze. Știu că poate nu veți citi, că nu vă privește, dar macar mă descarc. Dacă aveți sfaturi, mi-ar placea să mă ajutați să uit de tot.

4 răspunsuri:
| slayer09 a răspuns:

Condoleante. E greu cand apropiati de-ai nostri pleaca de langa noi. Dar priveste partea buna, nu a suferit, si a avut o moarte rapida. Si el poate fi intr-un loc mai bun, cu matusa ta. Moartea vine fara sa ne intrebe daca vrem sa mergem sau nu. Toti suntem datori cu o moarte si nu avem ce sa facem in privinta asta, trebuie sa ne impacam cu gandul ca oricand putem sa murim si noi sau oricare altcineva din familia noastra. Important e sa avem nadejdea ca Dumnezeu e dincolo si asteapta sa venim la El, intr-un loc mai bun. Viata trebuie sa mearga mai departe. Fii curajos si lasa trecutul in trecut si traieste prezentul, nu te mai gandi la trecut.

| oglindasultanului a răspuns:

Accident vascular cerebral se intmapla din cauza ca persoana este deja bolnav cu inima. A fost suparat de cineva, de asta s-a intamplat, stres, suparari, nu a ajuns la spital la timp de asta a murit. Pai ai nevoie de o activitate, sa iti distragi atentia, sa traiesti, sa vezi viata si fara persoana asta, ca sa uiti.

| Erin28 explică (pentru oglindasultanului):

Buna!
Poate avea ceva, însă că da mers la control prin decembrie, daca nu mă înșel, a spus că nu are nimic. De aici vine și toată neliniștea familiei.

| AlaSwek a răspuns:

Condoleanțe! Eu zic sa te liniștiți, poate a fost o coincidenta