| anonim_4396 a întrebat:

Buna,TPU! Am imprumutat de la cineva o chitara clasica cu corzi de fier.Am invatat doua acorduri si ma dor foarte tare degetele.S-au inrosit.Peste cateva zile o sa imi iau si eu chitara mea si ce imi recomandati ca sa fie si confortabil si sa sune si bine?

Răspuns Câştigător
| Glsukab a răspuns:

Pai depinde de ce fel de muzica vrei sa canti. Daca este una bazata pe acorduri mai buna este cea acustica. Chitara clasica este buna pentru cantat pe note fiindca are griful lat. PEntru cantat pe acorduri e foarte buna cea acustica si cu corzi de metal chiar daca dor dar suna mult mai bine

3 răspunsuri:
| Flory200 a răspuns:

Mai confortabil nu ai cum. Exerseaza si dupa un timp o sa ti se faca bataturi si nu o sa te mai doara..Altceva nu ai ce sa faci. big grin

| Glsukab a răspuns:

Eu cant la chitara si aceste dureri de la inceput nu vor disparea, te dor la inceput dupa care faci bataturi de la cantat si apoi nici nu vei mai simti acea durere canta tot mai des si durerea va disparea mai repede apasa tare pe corzi ca sa sune bine chiar daca te doare

| Fluffy2 a răspuns (pentru Glsukab):

Dar ce zici sa imi iau, chitara acustica sau clasica?