| Nicole123790 a întrebat:

Buna TPU! Am nevoie de ajutor repede! Acum câteva luni eram complexata de greutatea mea. Fiind și inalta eram slaba și am hotărât sa ma îngraș. Așa ca de la 54 de kg am ajuns la 64. Schimbările sunt foarte evidente dar odată cu asta au apărut modificări ale sânilor mei. Au crescut mai mari și au început sa se lase. Știam ca e ceva cam ciudat pentru ca unii oameni spune ca sânii se lasă doar după începere vieții sexuale etc. Cu siguranța ați tot auzit așa ceva.
Părinții mei cred asta și de o perioada ma tot întreabă și au început sa nu ma lase in pace cu chestia asta! Ma deranjează enorm pentru ca n au încredere in mine tot îmi spun ca i mint sigur și ca am făcut eu ceva. Mereu avem certuri pe tema asta și ma stresează psihic. Nici măcar n am avut primul sărut sau o relație și ei spun niște lucruri la care nici nu ma gândesc la anii mei. Mi au spus ca vom merge la doctor și îmi va spune după sâni dacă sunt virgina sau nu. Sincer nu mi îmi este frica pentru ca știu ca sunt, doamne! dar au spus ca o sa și dea seama după sâni. Faza și mai ciudata este ca sunt puțin moi și nu știu de ce! Ajutor TPU da ți mi un sfat și părerea voastră despre chestia cu doctorul și cu sânii lăsați după inceprea vieții sexuale! HELP ME!

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Sanii se lasa din cauza...gravitatiei.
Pur si simplu si fara sa aiba legatura cu nimic altceva.

Deoarece nu au sustinere musculara, iar singura sustinere este pielea fina de pe piept, cu cat sunt mai grei, cu atat vor fi mai afectati de gravitatie, logic.

Nu numai ca un medic nu iti va consulta sanii pentru a-si da seama daca esti virgina sau nu (asta este absout imposibil), dar nici nu va face consultatii (cum se faceau inainte) pentru a determina daca esti virgina sau nu, deoarece acest lucru se considera a fi impotriva drepturilor omului, iar practica (daca mai exista vreun medic ginecolog care sa faca acest lucru), este pedepsita prin lege de cativa ani buni.
In plus, un himen rupt (acesta era semnul declararii "nevirginitatii"), nu inseamna ca fata si-a inceput viata sexuala, acesta putand sa se rupa din diverse motive.

Revenind, sanii tai sunt ok asa cum sunt, pentru ca nu ai cum sa te lupti cu gravitatia (poti purta sutiene cu sustinere mai mare pentru a nu mai inrautati situatia si sa ii masezi cu crema hidratanta zilnic si cam atat), iar la medic nu mai exista o astfel de consultatie, nici macar pe metoda clasica, cu atat mai putin prin examinarea sanilor.
Deci, stai calma...

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sanii nu se lasa decat dupa alaptare sau la menopauza (dupa 55-60 de ani)
Asadar ceea ce gandesti acum este doar in imaginatia ta, ca-i imposibil sa-ti creasca si sa se lase ca la femeile batrane.

Dupa forma sanilor NU exista nici un semn sau masuratori care sa-ti spuna cineva pe pamantul asta, daca ai avut sex sau nu la anisorii astia.

De ce sa-ti fie frica?
Ai facut sex pe ascuns si ti-e frica de un control ginecologic?
Ca de marimea si forma sanilor sunt 100% sigura ca nici un medic nu poate ghicii ca esti sau nu virgina, ca nu se uita niciodata la sani, ci direct la pasarica ta.

| Nicole123790 explică (pentru Violleta2022):

Nuuu doamne ferește ma. n am făcut așa ceva. De la vârsta mea mi se pare foarte foarte neobișnuite sa fac asta. Plus ca am vb cu părinții mei ca e recomandat peste 18 ani dar ma deranjează ca ei suspectează asta la mine și nu e adevărat!

| FilipSorin a răspuns:

Stai liniștită, doar a intrat grăsime în sanii, asa se intampla cand te ingrasii
Daca te uiti la o fata cu corp ok si cu o fata grasa o sa vezi la fata cu corpul ok ca are sanii rotunzi si tari daca înțelegi ce zic
Iar daca te uiti la tine ai sani mai mari si mai lasati
Stai liniștită, asa se mai intampla, nu te stresa cu ginecologul
Asa se intampla cand te ingrasii ca fata
Doar încearcă daca dorești sa slăbești, o sa ajute mult si nu o sa te mai streseze parintii tai

| mirinda34 a răspuns:

Doamne, în niciun caz nu o să își dea seama ginecologul după sâni dacă ești virgină. Nici nu are ce să caute să se uite la ei. Îmi pare foarte rău că părinții tăi cred asta și te stresează în asemenea hal. E foarte normal să ți se lase după creșterea în greutate, deoarece sânii nu au mușchi care să fie antrenați pentru a se susține singuri. Singura rezolvare e să mergi la ginecolog și să le explice doctorul respectiv cum este treaba, o să își dea seama că problema este la părinți și nu la tine. Îți doresc toate cele bune!