| IonelaGeorgiana3285 a întrebat:

Buna, TPU! Am o problema. Am 13 ani și o lună și aș vrea să ma epilez pe picioare pentru ca eu zic ca sunt destul de mare si acum că vine vara ma îmbrac în pantaloni scurți etc. Dar problema este ca nu stiu cum sa spun mamei mele, adica eu nu vorbesc cu ea despre lucruri din astea... nu sunt foarte apropiată de ea și îmi e rușine. Am încercat azi să îi zic intr-un mod mai subtil, adică i-am spus că vreau să ies cu o colegă si vreau sa ma îmbrac în pantaloni scurți, dar părul de pe picioare arată urat si nu a zis nimic. Nu mai stiu cum sa ii zic. M-as epila singură, dar mai mult ca sigur mă va certa, de ce doar ea știe. Si îmi mai spunea anul trecut că daca ma epilez îmi va creste mai mult par. Pai e si logic ca îți crește... că doar nu este epilare permanenta. Dacă aveți vreo sugestie despre cum as putea sa ii spun, aștept! Mulțumesc

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Ori o intrebi pur si simplu spunandu-i frumos ori faci fara sa stie, nu e corect dar daca tie iti provoaca complexe e nasol.
Eu prima oara cand m-am epilat nu i-am spus mamei a aflat pe parcurs cand deja o facusem.

| MihaiNicu23 a răspuns:

O rogi pe mama ta sa iti arate cum sa faci sau sa te faca ea.

| HadesSs a răspuns:

Te duci frumos si iti cumperi o crema de epilat, te faci sub dus cand nu e ea acasa si gata ai rezolvat problema nici nu v-a observa happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru HadesSs):

Crema miroase oribil si scoti foarte greu mirosul din piele/casa laughing. O s-o simtă

| HadesSs a răspuns (pentru anonim_4396):

La mine nulaughing daca te speli apoi cu gel de dus miroase chiar bine laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa-ti fie rusine, chiar daca nu sunteti apropiate, e mama ta, si e o chestie absolut normala. Fii sigura ca ea deja stie ca ai inceput sa te dezvolti, nu o sa fie o noutate pentru ea. Poate chiar confesiunile astea o sa te apropie de ea laughing

Crezi tu ca ai par atat de vizibil pe picioare? Eu la 13 ani aveam parul blond laughing.

Îi spui că vrei sa te epilezi pentru ca nu te simti confortabil sa iesi asa din casa. Daca spune ca o sa-ti creasca mai mult, ii spui ca te-ai informat si lama are efectul asta, si ca exista si alte metode de epilare. Si daca nu are incredere in tine, sa te trimita la un salon.

| gratargratar a răspuns:

Orice ar fi, sa nu te epilezi cu lama ca arata foarte urat. Daca nu iti permiti metode mai avansate, cel mai bine e cu ceara.
Intreab-o pe maica-ta daca iti da voie, si explica-i ca iti e rusine sa te duci asa cu picoarele la vedere. Ea stie ce e mai bine pentru tine, data fiind varsta ta.