| Sahara1900 a întrebat:

Am o problema de anul trecut, eu ma intimidez repede in fata profesorilor si imi e frica sa raspund, chiar daca este corect, peste o saptamana am teza la mate si imi este frica, mai trebuie sa mai lucrez iar in ultimul timp nu am putut sa ma duc la scoala deoarece am avut picirul in ghips! Ma pregatesc singura saptamana aceasta. Stiti o metoda sa nu imi mai fie frica? Ma panichez si simt nevoia sa plang...

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Nirvanaaa a răspuns:

Gandeste-te ca profesorii sunt acolo sa te ajute, sa te asculte, nu sa te judece.Pregateste-ti bine lectia acasa ca sa nu ai ezitari.Cel mai important la o ascultare e sa respiri.Nu se va intampla nimic rau.Nu iti face scenarii, nu te gandi ca iti va da 4, ca va rade de tine etc.Concentreaza-te strict pe ce ai de raspuns. Teza oricum va fi lucrare scrisa deci nu vei avea contact cu profesorul. Daca te ajuta tine un obiect in mana.Cand eram mai mica obisnuiam sa imi iau creionul dupa mine la ascultare si sa il tin in mana.Ma ajuta sa ma focusez pe intrebare.O sa vezi ca odata ce vei creste, nu vei mai avea acest trac si te vei obisnui.Dar pana atunci fii concentrata pe lectie, nu pe posibile scenarii si gandeste-te ca profesorul e doar un ascultator si ca are niste curiozitati la care tu ii raspunzi.

4 răspunsuri:
| BeaTMaN696 a răspuns:

Ori ai anxietate sociala ori esti antisociala. Dar mi se pare ca ai anxietate sociala. Orice om are asta doar ca daca iti vine si sa plangi e cam grav. Incearca chestia asta. Cand mergi prin oras oricat de ciudat ar fi, saluta lumea din jurul tau sau cere niste directii chiar daca nu ai nevoie de ele. Asa vei invata sa nu iti mai fie "frica" si iti vei da drumul.

| Sahara1900 explică (pentru BeaTMaN696):

Sunt foarte rusinoasa, cand eram mai mica eram batjocorita din cauza de cum aratam eu (acum au mai incetat) dar am ramas cu o rusine si o frica de a nu ma face de ras

| BeaTMaN696 a răspuns (pentru Sahara1900):

Nu ii mai baga in seama pe toti ratatii care isi bat joc de tine. Invata sa te accepti asa cum esti si nu te lasa mai prejos decat ceilalti. Dupa intrebare ma gandesc ca esti desteapta doar ca timida si asta te va trage in jos. Incearca cum am spus sa iti depasesti frica asta si socializeaza cu necunoscuti cum faci cu mine in momentul asta. Stiu ca online totul este mai usor decat atunci cand esti fata in fata dar eu zic sa iti oferi o sansa.

| Lelele02 a răspuns:

Poți să îmi spui dacă mai sunt și alte "simptome"?