| RaspberryLover a întrebat:

Am o problema... Si sper ca voi sa ma ajutati, va rog mult!

Mama mea este prea protectoare. Scuzati, PREA PREA protectoare!
As dori sa ies cu o prietena si cu mama ei la un bazin de inot, intr-un complex super. Am rugat-o pe mama de nenumarate ori sa ma lase, ce ar trebui sa fac sa ma lase, i-am promis ca nu fac tampenii sau cine stie ce.
Cu toate acestea, nu ma lasa. Am implorat-o sa-mi spuna motivul. Si uitati-l care e:
"Mai tii minte, atunci cand eram la piscina, de era sa te ineci? Atunci cand ai sarit in apa, uitandu-ti aripiorele pe uscat? Nu stiai sa inoti, si de-abia ca te puteai tine la suprafata. Nici nu puteai sa strigi. Noroc ca te-a salvat un domn. Pai, cand te-am vazut pe usat iesita fiind, alba la fata, de-abia puteai respira normal... Si azi cand imi aduc aminte, ma strange inima!"
Imi incepuse sa-mi curga o lacrima pe obraz. Nu m-as fi gandit niciodata ca acesta era motivul pentru care nu ma lasa sa merg la apa singura. A fost teribil, nu mi-as fi inchipuit ca de asta ii era frica mamei sa nu mi se mai intample.

Stiu ca ma iubeste ca pe ochii din cap si nu imi vrea raul. Ar fi chiar culmea sa nu fie asa! O iubesc pe mami si nu vreau sa o supar, dar asa sufar si eu.
Acolo unde m-am gandit sa ma duc cu prietena mea, la complex, apa e mica (1.50) iar eu am aproape 1.70. E calda apa, e multa lume, salvamar... Dar nu ma lasa.
As vrea sa o conving. Eu ii respect decizia mamei. Dar... e complicat! rolling on the floor
Cum as putea s-o conving pe mama sa ma lase? I-am propus sa vina si ea, dar e obosita, mult prea ocupata. Si o inteleg.
Dati-mi va rog mult, idei pentru a-mi convinge mama ca sunt matura, descurcareata, si ca nu mai are de ce sa-si faca griji!
Cum sa o conving pe mama?

Va rog mult, orice sfat e binevenit. V-as fi recunoscatoare! Multumesc anticipat! happy
P.S. am 13 ani jumate.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pai mama ta te cunoaste mai bine de cat noi!

| RaspberryLover explică (pentru Salontanul):

Pai, da rolling on the floor Dar tu cum ai proceda? Sa zicem ca ai fi in locul meu. Cum ai convinge-o pe mama ta sa te lase? Sau macar sa aiba nitel mai multa incredere in tine?winking

| Salontanul a răspuns (pentru RaspberryLover):

Eu sunt barbat dar n-am contrazis-o nici cand pe maica-mea cu toate ca a fost o doamna. Nu m-a batut in viata mea. Am rabdat cu stoicism anumite interdictii desi in gandul meu nu-i dadeam dreptate.

| DyXy05 a răspuns:

Si mie mi se intampla inainte ca mama sa nu ma lase sa ies cu prietenele, ai putea sa o lingusesti, sa o convingi ca esti responsabila, si detul de matura sa ai grija de tine, pana acum 2 ani cand mama a plecat in Italia nu ma lasa sa ies din curte,doar ocazional,cand ma chema verisoaramea,poti sa ii promiti anumite chestii, mai ales ca te duci cu mama unei prietene ar trebui sa vorbeasca cu mama ei si sa o convinga ea, sau tu si prietena ta, cam asta fac eu, sper ca te ajuta la ceva