| Lemon88 a întrebat:

Buna TPU:* Am si eu o mare mica problema. un baiat a vrut sa fie cu mine dar eu l-am refuzat din cauza ca imi placea de altul... apoi l-am evitat si el a vazut asta, si acum a ajuns sa-mi placa de el. chiar tin la el, dar acum ma evita. si vorbeste rece cu mine. pe afara nu-l mai vad. daca puteti sa-mi dati un sfat pentru cum as putea sa il abordez va voi fi recunoscatoarehappy. Multumesc si funda :**!

3 răspunsuri:
| aalessyaaaMk a răspuns:

Oare cate generatii de fete nu s-au confruntat cu aceasta dilema, nestiind daca e bine sa „actioneze", sa incerce o abordare directa sau din contra, sa astepte pana ce va face baiatul primul pas? Datorita conventiilor sociale existente, o fata care face primul pas nu este prea bine vazuta.
De aceea, propun cateva modalitati de abordare utile acelor fete care simpatizeaza anumiti baieti fara a sti insa cum e mai bine sa se apropie de acestia.
In ceea ce-i priveste pe baieti, e mai intelept sa le dam impresia ca ei sunt cei care „actioneaza", desi noi stim mai bine cum stau, de fapt, lucrurile. Nu e nevoie sa le lezam legendarul orgoliu incercand o abordare directa, pana nu ne folosim mai intai de „armele" din dotare:
Privirea
Il sagetezi pe ascuns cu privirea, astfel incat el sa simta ca e privit, dar sa nu-ti surprinda cautatura atintita direct asupra sa.
Zambetul
Sa ai mereu pe buze macar o umbra de zambet! Daca te-a prins ca-l privesti, ii zambesti cald si enigmatic pentru 2-3 secunde, dupa care intorci privirea si te prefaci interesata de un subiect de discutie cu prietenele tale sau de orice altceva (carte, revista, tablou, persoana etc.). Zambind mereu vei arata mult mai destinsa si mai increzatoare.
Rasul
Daca esti alaturi de prietene si stii ca ai un ras placut, atunci te poti manifesta (razand ca de o gluma buna a celor din anturaj) cand el e in preajma si te poate auzi.
Vocea
La fel ca si rasul, poti valorifica vocea, ridicand putin tonul (daca e nevoie) pentru a te face auzita in timp ce relatezi celorlalte fete o intamplare amuzanta sau o secventa interesanta dintr-un film. Baietii adora fetele vesele si sociabile.
Parul
Un par stralucitor si bine aranjat va atrage fara indoiala priviri, indiferent de lungimea sa (desi majoritatea reprezentantilor sexului puternic au o mare slabiciune pentru parul lung al fetelor; poate din cauza ca par scurt au si ei?). Pentru a-l pune si mai mult in valoare, trece mana prin par, joaca-te cu o suvita sau da-l la o parte ca sa ti se vada fata mai bine.
Hainele
Cel mai indicat e ca imbracamintea ta sa fie aleasa cu gust, potrivita atat varstei, cat si personalitatii tale, sa iti vina foarte bine si sa iti puna in evidenta calitatile, atat cat sa atragi atentia, fara a deveni vulgara. Adauga cateva accesorii potrivite, un machiaj discret si te vei transforma dintr-o persoana comuna, intr-una atractiva. Si daca tu te vei simti frumoasa, asa te va vedea si el.
Pozitia corpului
Nu sta cu umerii adusi si cu bratele incrucisate la piept! Ridica barbia, indreapta umerii, scoate pieptul in fata si misca-te, danseaza (daca esti la o petrecere), vorbeste si razi cu cei de langa tine. Participa activ la ceea ce se intampla in jurul tau si cu siguranta te vei face remarcata.
Anturaj comun
Daca l-ai incurajat prin tot ce tine de limbajul trupului si el inca nu a reactionat in consecinta, atunci incearca sa intri in cercul sau de prieteni. Lucrul acesta poate fi realizat printr-o prietena comuna, un cunoscut sau chiar o ruda, dar si frecventand, de pilda, aceeasi locatie (de exemplu, clubul de astrologie) sau prin intermediul internetului (facebook, hi5, messenger etc.). Pasul urmator ar fi sa faceti cunostinta, fie prin intermediul celorlalti cunoscuti, fie la initiativa lui sau chiar a ta.
Cateva vorbe
Abordeaza intr-o discutie subiecte originale, astfel incat sa iti aprecieze si inteligenta, nu doar fizicul, insa nu-l retine mai mult de 2-3 minute pentru inceput, pentru a nu risca o respingere. De asemenea, important nu e doar ceea ce spui, ci si cum spui. Fii suficient de subtila, astfel incat sa nu para ca cersesti atentie.
Indicii
Daca baiatul nu a avut inca nicio initiativa in ce te priveste, dar nici nu a dat semne ca i-ai displacea, atunci ori sufera de timiditate, ori e greu de cap si poate nu e tocmai ce ti-ai dori. In cazul in care e timiditatea de vina, incearca sa-i sugerezi ceea ce ai vrea. („Stii ce urat imi e sa merg singura pe strada, mai ales la ora asta?" la care el ar trebui sa-ti spuna „Vrei sa te conduc?")
Abordare directa
Unii baieti timizi nu reactioneaza nici macar la indicii clare si-atunci cand nimic subtil nu are efect, se poate trece la abordare directa. Apelezi la aceasta varianta doar daca a dat si el semne ca te place (te priveste insistent, nu-si gaseste cuvintele in preajma ta), altfel risti sa te faci de ras. Ce ii poti spune? Sa alergati impreuna, sa iesiti la o plimbare sau la un film (sub pretextul ca n-ai cu cine altcineva sa faci aceste lucruri si ti-ar placea sa te insoteasca el, daca nu e ocupat cu alte treburi), sa te conduca acasa... Daca accepta, cu timpul, se va obisnui cu prezenta ta, va capata mai multa incredere in sine si va avea si el mai multa initiativa.

| Lemon88 explică (pentru aalessyaaaMk):

Merci de raspuns, pentru unele fete este foarte folositor chiar si pentru mine:* dar nu il pot folosi in cazul meu. baiatul de care ziceam deja facuse primul pas. dar eu i-am dat cu flit, iar acum imi place de el si el nu ma mai baga in seama.:-s intrebarea e : ce i-as putea zice sa-l fac sa fie din nou interesat straight face. Merci:**

| aalessyaaaMk a răspuns:

Fii tu insati! Nu adopta un comportament care sa atraga atentia in mod negativ, doar pentru ca el sa te observe doua secunde. Dimpotriva, este recomandat sa fii naturala si sa incerci sa il faci sa te remarce aruncandu-i, uneori, cate o privire simpatica.