| ღGummyTzaღ a întrebat:

Buna TPU.As vrea sa stiu ce ma sfatuiti sa fac. sa nu ma mai cert cu mama...ne certam aproape zilnic.Azi-dimineata de exemplu a inceput sa tipe pe mine deoarece. imi faceam parul cu placa... mi-a scos placa din priza si a zis sa nu ma mai prinda ca imi fac parul cu ea ca ma da afara in casa.
De cateva luni parca e posedata straight face... I'am zis ca vreau sa ma mut la tata (sunt divortati). dar s-a facut ca nu ma aude.
Nu stiu ce sa mai fac straight face
(fara raspunsuri puse de dragul de a raspunde)

Răspuns Câştigător
| Marynna a răspuns:

Pfff...esti intr-o situatie dificila.Prinde-o cand este intr-un moment bun si spune-i clar ce te deranjeaza(fara sa tipi, vorbind frumos) si poti sa ii mai spui ca te deranjeaza si suferi in acelasi timp si ca o mama adevarata nu zice nici in gluma ca isi da copilul afara.Incearca sa o faci sa se simta vinovata, de obicei mergewinking

5 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Va certati? Vreau sa cred ca, doar te cearta, iar tu nu ripostezi. La urma urmei ea ti-a dat viata. Cum e ea, buna sau rea, o accepti si respecti pentru ca este mama ta. Ai procedat gresit cand i-ai spus ca doresti sa te muti la tatal tau. Nu-i corect sa faci diferente intre parinti. Sunt sigur ca mama ta s-a simtit jignita. Iti spun ca cearta este normala. Orice copil este certat de catre parinti, dar nu-i cazul sa ne lamentam in asa fel. Acum, fie vorba intre noi, crezi ca-i indicat sa-ti arzi parul cu placa? Nu te-ai intrebat daca a avut un motiv pentru care te-a certat? Poate trece printr-o perioada nefasta, iar tu, ce faci, o ameninti ca pleci la tatal tau? Gresit, domnisoara. Ramai langa ea, comunica cu ea, ajut-o sa depaseasca aceasta perioada. Asta ca o rasplata pentru noptile nedormite in care te-a leganat si alaptat la sanul ei. Mai gandeste-te...

| Vizitiul a răspuns:

Marinuta- Sa o faca sa se simta vinovata? Tu asa procedezi cu parintii tai, ii faci sa se simta vinovati? Am impresia ca ai ridicat o simpla cearta la rang de urgie. Cand aud ce scoateti pe gura imi vine sa ma ma agat de bec...

| anonima122 a răspuns:

Stiu si eu cum este infiecare zi mi se intampla asta. de ce nu iti suni tatal si ii spui ca vrei sa te muti cu el.

| Florinache_1847 a răspuns:

Zici ca ea si faci ca tine fara sa te vada, joaca putin teatru pana ii intri din nou in gratii.

| xtynna a răspuns:

Poate ca mama ta iti vrea binele si asta este modul ei de a te face constienta.Eu nu sunt in cunostinta de cauza dar poate ca fiind singura se confrunta cu probleme pe care de multe ori copiii nu le inteleg.Ar trebui sa o intelegi mai bine si sa fi aproape de ea...si cu siguranta va fi si ea de tine.Cat despre placa...sunt convinsa ca exista si alte moduri de ati aranja parul, nu trebuie sa ti-l faci in fiecare zi(iti distruge si parul). Comunicarea este pasul principal pentru o relatie de prietenie intre parinti si copii.
succes