| luizalulu23 a întrebat:

Buna tpu..azi acasa m-am lovit foarte tare la cap si a un mic cucui pe frunte si ma doare foarte tare.ce sa fac. fundabig grin

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este bine să pui un cub de gheață într-un pansament steril și să masezi ușor zona afectată, tamponezi cu un prosop curat ca apoi să poți aplica un strat subțire de cremă antiinflamatoare (dacă ai prin casă). Este recomandat să eviți contactul puternic cu zona pentru a reduce traumatismul post-spartum. Dacă în 1-2 zile apar complicații, gen durere vie, edem (umflare), etc. mergi la camera de gardă de la cel mai apropiat spital.
Sănătate.
Pa, pa.

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Capul este foarte vascularizat, dacă nu a apărut vânătaia în câteva ore de la impact, nu mai apare.
Să ai gijă de tine.
Pa, pa.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Daca nu ai tulburari de vedere, ameteli sau tiuituri in urechi, v-a trece probabil in cateva zile, durerea datorandu-se doar impactului.Dar daca ai vreunul din simptomele mentionate, mergi la medic.

| oty2001 a răspuns:

1. compres rece cu apa
2. o bastila de cap
3. leagati compresul cu o ata.
4. Stai linistita!

| Strumpfi a răspuns:

Stai calma ca nu se intampla nimic.O compresa cu apa rece si dispare in cateva zile! Nu e nimic grav!happy
Succes.:*

| luizalulu23 explică:

Dar se va invineti?sad

| Cataaa1 a răspuns:

Pui combresa, nai ce sa faci intr-o saptamana disparewinking

| danilageorge a răspuns:

Iti recomand: 1. compres rece cu apa
2. o bastila de cap
3. leagati compresul cu o ata.
4. Stai linistita!