Întrebare recomandată | Copila2016 a întrebat:

Cam complicata situatia si trista dar va rog sa aveti rabdare sa cititi tot.

De un an m-am mutat intr-un cartier rau famat din Bucuresti din cauza ca era greu intretinuta vila care am avut-o... Aici toti se iau de mine, am intrat in depresie si stateam noaptea treaza ca ma hartuiau la scoala ( ma culcam la 6-8 dimineata ) si din cauza asta am repetat anul. Plangeam ( la propriu' ) dupa vechii mei prieteni, apoi am inceput tratamentul de somn si depresie si mi-am revenit partial, am inceput sa ies afara sa ma imprietenesc cu fetele din bloc.

Mentionez ca am 14-15 ani si imi e dor de amintirile cu vechii mei prieteni, ma tot gandesc daca eu sunt trista de ce trebuie sa fie si altii asa ca imi fac personalitatea sa fac pe ceilalti sa rada facand glume si inveselindu-i. La inceput pareau chiar draguti vecinii dar dupa au inceput sa ma ignore, au aflat toti ca iau tratament de somn si depresie au inceput sa ma faca nebuna, sa ma jigneasca, dar ei nu sa vad cand se injura toata ziua? Am inceput sa gandesc negativ orice este frumos vad punctul urat. de anul asta am inceput sa ma imbrac non-sport ca inainte imi era frica de baieti sa nu se ia de mine

Ce trebuie sa fac ca sa imi schimb personalitatea, cum trebuie sa ma comport, sa vorbesc, ca la actorie ma pricep cel mai bine, oare ma comport prea copilaresc pentru varsta mea incat toti se feresc de mine? Am incercat si technica "fa ca ei" dar tot nebuna ma fac...

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Just be yourself!
Lasa-i sa te faca nebuna. Tu sa stii ca esti normala. Si ca te comporti normal, restul chiar nu conteaza. Lumea mereu va vorbi de tine in vreun fel, faca nu pe fata, pe ascuns, incit sa nu stii, desi se vor da cei mai buni prieteni

| siriusblack98 a răspuns:

Ai revenit cu acelasi subiect deci.De ce nu te departezi tu de acei ''prieteni'' toxici? Daca ei spun numai tampenii si lucruri complet neadevarate despre tine la ce mai stai pe langa ei. Spune-le in fata ca sunt niste dobitoci cu IQ de surub si nu mai discuta cu ei.Stiu ca faceai clipuri pe Youtube intr-un timp.De ce nu te axezi pe asta in loc sa incerci sa iti petreci timpul cu niste oameni cu o gandire limitata? Pe acea platforma iti poti face multi prieteni pe care-i poti intalni la un eventual fan meeting. Daca doresti imi poti lasa un mesaj pe privat si stam mai mult de vorba.Trebuie sa lasi in urma faza cu depresia.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Alexandru250201 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te comporti exact asa cum esti tu, cum te simti tu cel mai bine si sa-i lasi pe ceilati sa vina la tine

| Claudidi95 a răspuns:

Nu trebuie să te "adaptezi" la nimic draga mea. Bucureștiul după părerea mea, nu e un oraș pentru oricine. Sunt cam 2orase în el - orașul beizadelelor de bani gata, aroganților care trăiesc pe spinarea lui mami și tati, pițipoance cu sponsori etc etc. Ăștia nu prea plac pe nimeni în special dacă ești om, mai ai un caracter. Apoi depinde, mai sunt și oameni modești, deschiși săritori cu care poți vb despre orice, poți să faci glume etc! Nu ești tu de vina și nu trebuie să te schimbi să ajungi o piti superficiala, cu speranța că "te vor respecta" mai mult. Îți spun eu, nu te vor respecta. și nu din cauza că ai tu ceva fundamental "greșit", ci din cauza mediului vieții superficiale "valorilor" pe care le au indivizii. București este un oraș bun pentru oportunități munca, dacă pentru asta ești acolo focuseaza-te pe asta. Nu pune la suflet toate rautatile mai ales din partea unor individe al căror unic "Skill" care le-a pasaportat acolo e suptul... și datul din fund. Investește în tine ca individ, vei fi mai câștigată în viitor