| Bubble13 a întrebat:

care e pe aici vegetarian? eu m-am apucat de azihappy as vrea sa imi dati cat mai multe detalii din propria experienta(cum v-ati obisnuit cu noul stil de viata, etc). FUNDA scuze categoria

2 răspunsuri:
| basexcu a răspuns:

Stai chill nu esti maimuta... nu fa ca toti prosterienii astia si sa incepi sa pasti iarba. Evita mezelurile, carnurile grase si carnea de porc,in rest e ok daca mananci niste peste, pui, curcan sau niste muschiulet de vita.Nu esti maimuta! Nu te prostii! Ai vazut tu cumva ca devenind vegetarian traiesti mai mult? Fa-ti un stil de a manca echilibrat si pe cat se mai poate sanatos ca sa te simti sanatos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna

Sunt vegana, personal nu mi-a fost greu sa renunt la produsele de origine animala pentru ca in urma vizionarii unui documentar pe nume Earthlings(ii sfatuiesc pe toti sa-l vada) mi s-a schimbat conceptia despre viata si mi-am dat seama cat de rai pot fi oamenii, ei exploateaza la maximum aceste animale fara pic de mila si frica fata de Dumnezeu.Am renuntat usor la aceste "alimente" si de fiecare data cand vad pe cineva ca face mancare care include si carnea sau lapte,oua mi se face scarba pentru ca la urma urmei face parte dintr-un animal mort, deci o mortaciune, un cadavru! E ca si cum ne-am manca semenii ca doar suntem aproape la fel construiti.Si noi suntem facuti din carne,oase,organe,sange, vene, etc.Deci e dezgustator!
Sa nu mai vorbesc si despre laptele care provine din ugerul vacii(asta daca ne referim la laptele de vaca), sa nu uitam si ca in fiecare pahar de lapte se gaseste cam o pipeta de puroi. Puroi ce nu este distrus nici macar prin pasteurizarea laptelui, mai are si grasimi pe deasupra.Li se mai da si antibiotice si alte chimicale vacilor.Si pe langa asta... oameni dragi, ati mai vazut voi specie in afara de om sa consume laptele altei specii?!
De oua ce sa mai zic...sunt menstruatia gainii!
Ar fi prea multe de zis in legatura cu aceste lucruri,prea multe de dezbatut.Un lucru e cert,suntem construiti pentru a fi vegani!
Daca iti plac lactatele,se pot inlocui foarte usor cu cele vegetale adica laptele de soia, tofu, etc.
Pentru mai multe informatii nutritionale recomand sa-l cauti pe Google videos sau Youtube pe doctorul Virgiliu Stroescu(minunat om happy )

Daca vrei sa vorbim mai multe lasa mesaj cu id.