| Claudiamariamarcu14 a întrebat:

Buna TPU, daca nu fac acele ritualuri pentru vanzarea sufletului nu am sufletul vandut?
P.S:Nu vreau sa stiu cum se fac ritualurile!

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce e ritualul? Magie. Ce e credința în ritualuri? Doctrină magică.
Este o modalitate de a concepe lumea. Dar sufletul cum îl definești? Zone vagi, pline de ceață și nesiguranță. Cum te păstrezi, așa te ai.

| LPCTSTR a răspuns:

Uite-asa: scrii pe o foaie de hartie: "uite, scriu acum, la data X, sunt o cangrena de celule irationale... gandesc imoral si imuabil subiectiv", iei frumos nafura, o faci faina si folosesti foaia ca sa tragi pe nas micro-firmiturile rezultate.
Functioneaza garantat, nici nu mai incape la socoteala ca aveti o problema serioasa la nivel de psihicwinking

| Claudiamariamarcu14 explică (pentru LPCTSTR):

Adică dacă nu fac asemenea prostii, nu am sufletul vandut?

| Claudiamariamarcu14 explică (pentru LPCTSTR):

Si raspunsul tau inseamna ca nu pot sa il vand, si mai inseamna ca am probleme cu mintea! Sa stii ca am mari probleme cu mintea

| LPCTSTR a răspuns (pentru Claudiamariamarcu14):

Nu, draga, tot conceput este o imbecilitate, facuta sa-ti scoata banii din portofel, in principal pe arogantele unor ipotetice "vrajitoare" - de obicei femei de etnie rroma, care stiu cum sa intre in psihicul individului, sa-l convinga ca el chiar e asa si pe dincolo, ca ea stie ce si cum... bazaconii, cam ca in cazul horoscopului.
Nu, nu ai probleme cu mintea, ci ai o ratiune slab formata, o ratiune care te-ajuta numai in cazuri banale, nu si in planuri abstracte.
Concluzia: nu mai crede in bazaconii, sunt inutile. Mai bine citeste o carte buna, recomand Groapa lui Eugen Barbu sau Pelinul negru al Ioanei Niculaie sau, poate, De veghe in lanul de secara sau Portretul lui Dorian Gray daca ai vrea literatura nonautohtona. Ai tone de carti sa-ti cultivi intelectul, tu trebuie doar sa ai initiativa!

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu îți vinde nimeni sufletul nimănui. De unde pana unde neliniștea asta? happy

| Claudiamariamarcu14 explică (pentru Nirvanaaa):

Asa mi-a venit in gand, eu nu o sa mi-l vand niciodată sufletul, pentru că eu cred in Dumnezeu!

| tzionut a răspuns:

Ritualurile sunt o prostie, se face frumos un act de vanzare cumparare cu clauze contractuale semnat de ambele parti. De curiozitate ce iti doresti pentru el?

| Claudiamariamarcu14 explică (pentru tzionut):

Nimic,că nu vreau sa mi-l vand

| tzionut a răspuns (pentru Claudiamariamarcu14):

Atunci ce rost are intrebarea?