| catalinnaelena a întrebat:

de ceva vreme cant la vioara, si pe corzi se pune sacazul pe care-l dau pe arcus, iar asta face ca atunci cand cant sa scartaie urat. cum as putea da sacazul jos de pe corzi, sau ce as putea face sa nu mai fie corzile lipicoase? fundatongue

3 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Spala corzile cu un detergent activ, de vase, eventual in apa calda.Probabil le-ai dat prea mult, ori e sacaz de proasta calitate.

| TheCaptain a răspuns (pentru Danut_Popa_1961):

Bosulica nu dai tu bine cu arcusul ca si eu am sacaz de la arcusi pe corzi si suna foarte bine nu scartie cum zici tu inseamna ca nu sti tu sa dai cu arcusul sau nu ai pun mult sacaz pe arcus

| Mweemicka a răspuns:

Pai, ai grija. Tu cand canti, esti curat pe maini? De ce sa fie lipicioase corzile? Daca le speli, cu grija. Si nu lasa umezeala dupa aceea. Cel mai bine cu servetel umed, dar fara alcool si chestii. Si arcusul, poti sa il speli bine, si dupa aceea iarasi il dai cu sacaz. Na.