| Anisia20112 a întrebat:

Este pentru prima oara cand scriu pe acest site, dar am nevoie de un sfat. Sunt o adolescenta de 17 ani, trec clasa a 11-a, si sunt inca tratata ca un copil de mama mea. Acum o saptamana a fost ziua unei bune prietene(pe care o cunosc din clasa 1) si ne-a invitat pe mine si inca cateva persoane la ea acasa sa-si serbeze ziua de nastere. Mama o cunoaste foarte bine pe fata respectiva(fiind prietena mea de aproape 11 ani) si cu toate acestea nu a vrut sub nicio forma sa ma lase sa raman la ea peste noapte, singurul ei argument fiind "ati avut timp sa va vedeti toata ziua". Am incercat sa-i explic ca ea a fost plecata in oras cu parintii ei sa cumpere suc, mancare, sa cumpere tortul de la cofetarie si ca din acest motiv a ales sa-si serbeze ziua de nastere seara. Dupa ce i-am spus mi-a spus ca sunt nesimtita si ca ea nu concepe asa ceva, ca nu ma duc la nunta sa stau atat...Cea mai mare nemultumire a mea este faptul ca nu-mi acorda niciodata incredere. Mereu am incercat sa o fac mandra, invatand cat mai bine(spre exemplu m-am straduit foarte mult sa termin clasa a 10-a cu media 9.63) crezand ca poate o sa fie mandra de mine si o sa isi dea seama ca nu am intrat in anturaje proaste care sa ma influenteze prost. In plus, a fost prezenta inca o fata pe care o cunoaste la fel de bine(parintii fetei respective o cunosc pe mama de 20 de ani si se inteleg foarte bine). Cand i-am spus ca este si ea prezenta mi-a spus "Da, dar nu cred ca o lasa sa ramana peste noapte" si i-am raspuns ca o lasa sa stea, dupa care mi-a zis "nu ma intereseaza, tu vino la 10 jumate acasa sau te las afara". Simt ca innebunesc pe zi ce trece pentru ca aud in stanga si in dreapta la toti prietenii mei ca ies afara, se duc impreuna la mare, se duc la concerte si eu nu pot nici macar sa raman peste noapte la o prietena...

Va rog din suflet sa-mi dati un sfat, orice raspuns ma poate ajuta. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| PrintesaGumitaa a răspuns:

Mama ta te va considera un copil si cand vei avea peste 50 de ani, asta e adevarul, sunt parinti si tu cand vei fi parinte vei face la fel.
Nici pe mine nu m-a lasat mama sa dorm la alte fete si acum ma considera un copil si sunt mult mai mare ca tine.
Probabil se gandeste va vei deranja daca stai peste noapte sau cine stie, gandire de mame.
Cu timpul te va lasa sa faci ce vrei, sa stai pana dimineata, sa pleci unde vrei dar schimbarea nu va veni dintr-o data pentru ca e greu sa accepte ca "puiul" ei a crescut.
Sfatul meu e sa faci totul pe rand. De exemplu ea te suna sa vii in casa la 10 tu ii spui ca mai stai o ora sau ca vii la 12. Daca iti spune ca dormi pe pres(de si nu cred ca ar face asta) ii spui ca te duci si dormi la o prietena deci mai bine iti va deschide usa decat sa dormi la altcineva laughing.
Sa ai mereu chei de la usa in caz ca vii tarziu si spune ca nu te asteapta, fi putin mai rebela.
Cat despre dormitul la altcineva te va lasa cu timpulwinking.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mai ai rabdare 1 singur, an, ca poti sa-ti pui poalele-n cap!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asa au fost si parintii mei. acum dupa multi ani ii inteleg si nu ii condamn desi nu am devenit cea mai sociabila persoane de pe lume din cauza restrictiilor. Poti oricand sa ai o discutie serioasa despre nevoia ta de a socializa.

| Freya1 a răspuns:

Tu esti bine fata de mine.
Eu am avut ghinionul ca dupa 8 ani in care m-am separat de ai mei, m-am mutat de acasa sa trebuiasca sa ma intorc.Si nici pe mine nu ma lasa mama sa raman peste noapte nicaieri si cand plec de acasa ma ia la intrebari ca unde merg, cat stau si zbeara si ma jigneste etc. Faza ce-a mai tare e ca am 23 de ani nu 17, deci va mai face si a ta mult si bine.
Vorbeste cu ea cand ai timp si spune-i ce ne-ai spus si noua ca poate a ta e mai de inteles. Explicai ca nu ai facut pana acum nici o boacana si nici nu ai de gand sa faci, ca ai invatat si te-ai zbatut sa fie mandra de tine si ea nici macar nu are incredere in tine. Poate mai are un dram de constiinta si intelege.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scaparea este tatãl tau, daca are binenteles cuvânt in fatã mamei tale.Mama ta este atât de exigentã, pentru ca a facut ea anumite greseli in tinerete, si nu vrea sa le repeti tu, crede ca te apara dar de fapt nu e asa.

| ShyGirI a răspuns:

Nu oi fi eu mare judecator, dar, ma gandesc ca iti poarta doar de grija, mdaa. Cred ca exagereaza. Dar, altii nici nu au mama. Totusi ar trebuisa vorbesti cu ea, ca nu are de ce sa se ingrijoreze. Sau, nu stiu. De ce nu vorbeste cu parintii fetei respective. Ugh, asta ar fi oribil de ciudat si probabil stanjenitor dar ma rog...