| annamaria0899 a întrebat:

Buna TPU.
La mine in cartier e un grup de baieti care, din cate am auzit vor sa se ia de mine. Adica mi-a zis o fata ca "am noroc cu fratele meu ca altfel se luau de mult de mine". Nu mi-e frica de ei, adica obisnuiam sa iesim impreuna, dar relatia asta a luat alta intorsatura si acum au ceva cu mine, dar nu am facut nimic ca sa ii deranjez sau lucruri de genul. Intrebarea mea este: in caz ca imi fac ceva sau ma ameninta, pot face plangere la politie?

3 răspunsuri:
| Mikel26 a răspuns:

Desigur ca poti face plange la politie, este normal ca legea sa te apere. Dar incearca sa ii eviti, ca sa nu ajungi la amenintari sau alte chestii mai urate.

| Aryenn a răspuns:

Da, poti. De asemenea, poti sa le spui si parintilor. Daca te tachineaza, gen iti pun mana la fund sau te fac in anumite feluri sau isi bat joc de tine, spune-le parintilor, in schimb daca primesti amenintari serioase sau te bat ori alte chestii mai grave mergi la politie. Insa nu prea am inteles, ai un frate care e prieten cu ei de nu se iau de tine? Daca e asa, roaga-l pe el sa discute cu respectivii baieti si sa le spuna lui cu ce le-ai gresit. Evita-i si nu le raspunde glumelor lor.

| annamaria0899 explică (pentru Aryenn):

Problema e ca fratele meu nu se baga in treburile mele decat daca sunt probleme grave. Nici nu vreau sa il implic.