| LanaDelRayFan a întrebat:

Mie imi place de un baiat ( e arab >: ) si acum cateva zile mi-a dat cerere de prietenie pe facebook,desi nu stiu de unde ma cunoaste thinking. Adica suntem la aceiasi scoala,dar nu ne salutam. Ma stie doar din vedere. As vrea sa incep o conversatie cu el,dar mi-e teama sa fac primul pas :-s fiindca el stie aproape toata scoala (in general pe toti baietii) si are grupuri, apoi o sa-si bata joc de mine ca i-am spus "buna" pe facebook straight face si o sa-si dea seama ca-l plac.
Ce sa fac? Primul raspuns bun primeste funda!

Răspuns Câştigător
| Alexaaxc a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu faci un prim pas atat de evident deoarece nu stii daca el este genul de baiat care apreciaza fetele cu initiativa. Te sfatuiesc sa incepi prin a ii da cateva like-uri pentru a ii starni interesul si a te remarca-e un mod mai discret.
Daca spui ca el cunaoste toata scoala atunci creaza o diversiune, "vaneaza" momentele in care anturajele voastre se intalnesc. Poti sa:
Rogi un prieten apropiat care are legaturi cu anturajul sau (sa fie un prieten de incredere) sa mergeti intr-un loc in care se afla si el, asa va cunoasteti. Daca nu e un prieten apropiat poti sa il chemi tu la o plimbare intr-un loc in care se afla si el (doamne ajuta cu check-insurile).
Poti sa cauti punctele pe care le aveti un comun sua cercurile(de dans, muzica, pictura) pe care el le frecventeaza(bine, asta daca si tu ai aceleasi pasiuni) si sa te inscri si tu, ar fi o modalitate placuta de a iti petrece timpul.
Mai poti spre exemplu sa interi intr-un joc atunci cand il vezi ca e cu prietenii (basket, orice joc cu mingea, intelegi la ce ma refer). O sa ii arate ca etsi o fata de gasca si o sa mai caute ocazii ca sa fie in preajma ta.
Acestea sunt ideile pe care le am eu, sper ca ti-am fost de ajutor.Paste fericit si succes!

| LanaDelRayFan explică (pentru Alexaaxc):

Cu like`urile sa stii ca nu rezolv nimic..mai toate fetele din scoala i-au dat like ...are 1.002 de like-uri. si astea sunt numai fete... crying((

| Alexaaxc a răspuns (pentru LanaDelRayFan):

Uita-te la interesele lui, posteaza melodii care ii plac, trailere la filmele in care joaca actorii lui favoriti, poate vede ca "ai gusturi bune". Pana la urma nu stii daca el atunci cand primeste notificari nu se uita si la persoanele care i-au dat like, eu sunt mai narcisista de felul meu, asa faclaughing.
Mai e o varianta, sa distribuie unul din prietenii vostri comuni ceva ce ai postat tu si el sa vada.
Oricum, daca ti-a dat o cerere inseamna ca ii place de tine, cum arati, probabil te-a observat in scoala. E si asta ceva, nu vreau sa te maagesc, dar e mai bine decat nimic.

| LanaDelRayFan explică (pentru Alexaaxc):

Pai si cum aflu ce gen de muzica ii place? Ca, cum am mai spus si sus, as vrea sa incep o conversatie cu el, dar mi.e frica :-s.
App: Ai funda! Paste fericit tuturor!

13 răspunsuri:
| Iubibilăă a răspuns:

Nu fata trebuie sa faca primul pas. Si "buna" nu inseamna ca il placi. "Buna" e doar o simpla conversatie.
Ma bucur ca te-am ajutat.

| LanaDelRayFan explică (pentru Iubibilăă):

Pai si ce as discuta cu el? thinking
Nu stiu ce sa ii zic.

| Iubibilăă a răspuns (pentru LanaDelRayFan):

Despre ultima intamplare amuzanta, ceea ce ai mai vazut la televizor, ce animal vrei sa-ti iei, ce mancare iti place.
Sunt atat de multe de discutat.
Pa, pa.

| LanaDelRayFan explică (pentru Iubibilăă):

Nu stiu ce sa zic, el e un baiat mai... de gasca! laughing
Si cred ca l-as plictisi cu mancarea si animalele ..fiindca o prietena de-a mea a fost cu el si 2 bani nu dadea cand ii povestea despre haine, mancare, animale, reviste si se uita la alte fete laughing.

| BndVictoria a răspuns:

Ar trebui sa il lasi pe el sa te bage in seama... Daca el vrea sa te cunoasca intr-adevar o va face.Nu ii da prea multa atentie, dupa aia zice ca esti in limba dupa el.Parerea mea! Dai accept pe fb si lasa sa vina totul de la sine. Sper ca te-am ajutat.

| byby34 a răspuns:

Eu zic ca daca chiar il placi ar trebui sa incepi tu conversatia. Nu lasa ca mai sunt fete in lume care il pot vraji.

Sper cam ajutat.

| Gahbryella a răspuns:

Acum ca tot e sarbatoare nu stiu eticheteaza.l intr.o foto gen "Paste Fericit!" si daca iti place de el fa primul pas si nu ar avea cum sa isi bata joc de tine ba din contra o sa.i placa...totusi daca chiar nu ai curaj inca mai asteapta 2-3 zile si daca nu face nimic fa tu, incercarea moarte nu are si cine stie poate chiar o sa ai noroc si dupa o sa zici ca foarte bine ca am incercat decat sa nu fac nimic..baftawinking

| LanaDelRayFan explică (pentru Gahbryella):

Faza e ca el e arab, eu turcoaica si nu sarbatorim Pastele crying!

| Gahbryella a răspuns (pentru LanaDelRayFan):

Pai atunci cauta o sarbatoare pe care o sarbatoriti amn2 sau pune o poza gen colegii mei sau chestiile alea cu @A,@N..ETC si il etichetezi..sunt o multime gasesti tu cevahappy

| DulceataMika a răspuns:

Mda...Am fost in aceeasi situatie! Permitemi sa iti povestesc cum a fost in cazul meu : Il tot vedeam pe baiatul respectiv la scoala si da imi placea de el dar nu puteam face nimic pentru ca nu il cunosteam prea bine si era mult mai mare. Intr-o zi m-a intrebat la scoala pe hol cate ceva la o activitate si imi stia numele. Ceva neclar pentru mine. Dupa cateva zile mi-a dat cerere de prietenie pe facebook si i-am acceptat cererea chiar daca nu stiam cine este ( nu mi-am dat seama la inceput). Era online si a inceput sa imi trimita mesaje de genul :,, Ce faci frumoaso?",,, Ce faci draga (numele)?". Mi-a cerut ID-ul si apoi... Iti dai si tu seama. Am ramas buni prieteni! Dar tie iti sugerez sa ii trimiti un mesaj pe facebook gen,, Da draga si eu te iubesc!" Apoi sa te scuzi si sa zici ca mesajul nu era pentru el ca sa vezi daca si el te place. Daca da va reactiona imediat. apoi poti sa il rogi sa dea like la ceva si sa il iei cu tot felul de chestii din astea. Apoi se va intampla ce trebuie! Daca nu merge nu a fost sa fie! Sper ca te-am ajutat!