| EviesiJohanna a întrebat:

nu stiu daca sa mai vorbesc cu o prietena... acum 2 ani
prima data cand am sunat-o a raspuns mama ei ei s-au purtat ingrozitor cu cu mine.si chiar si acum ei mai pun intrebari gen : ce sunt parinti tai? Ce note ai? desi ea este fata de cizmar si de menanjera, iar eu sunt fata de avocatii. iar la note eu sunt premianta si ea de abia trece clasa si totusi tot parinti ei se poarta cum se poarta! Ar trebui sa mai fiu prietena cu ea?
Ps: odata la ziua pe la mine a sunat-o matusa ei si desi parinti ei stiau unde este...chiar ei au trimis-o desi nu era invitata si cu intarziere de 30 min...si a intrebat-o: Unde esti? si cand ea i-a raspuns ca este la ziua mea matusa ei a zis: iar esti la aia!? iar mama a auzit-o si desi nu a spus nimic stiu ca nu i-a placut cum s-a comportat matusa ei

3 răspunsuri:
| ZumZz a răspuns:

Pai in primul rand.
Nu conteaza ce sunt parintii tai ori parintii ei sau ca tu esti premianta si ea nu.
O prietenie e bazata pe afectiune,ajutor reciproc, sentimente de amicitie, sinceritate.

Si nu inteleg doua lucruri, de ce matusa ei nu te-ar accepta, si parintii ei au trimis-o la ziua ta daca nu era invitata.
Ma gandesc ca parintii ei sunt de fire mai curiosi...

Cel mai bine, vorbeste cu ea in privinta parintilor ei si a matusiiwinking. Ca daca voi va intelegeti bine, n-ar trebui sa nu mai fiti prietene din cauza familiei ei.

Succes! :*

| KirigayaKirito a răspuns:

Draga mea, daca tu pui toate astea la suflet o sa te doboare intr-o zi! Daca parintii ei sunt asa, ce vina are biata fata! Sa nu iti gasesti vreo scuza ca nu mai poti fi prietena cu ea. Daca voi tineti una la alta raspunsul o sa vina de la sine.Totusi ar trebui sa vorbesti cu prietena ta sa le spuna parintilor tot ce va apasa(adica sa le spuna sa nu mai discrimineze atat pentru ca nimeni nu e perfect, si cel ce e perfect de fapt minte si clacheaza!)
Tu trebuie sa vorbesti politicos cu parintii prietenei tale ca sa vada ca esti altfel decat ei.Si daca te jigneste intoarce si celalalt obraz! PWP! Sper ca te-am ajutat

| lizy12iul a răspuns:

Hmmmm...parerea mea este ca nu ar trebui sa lasati familiile sa intre intre voi,bine daca nici tu nu te intelegi bine cu fata atunci las-o ca nu merita,dar daca santeti ca BFF poti sa ii spui cum te simti si daca nu iti zice ceva de acord cu tine,sa ii infrunti pe parintii ei si pe matusesa daca ai ocazia,adica chiar sant nesimtiti,erai si tu de fata stii?! doamne ce lume,ar trebui sa le zici ca esti premianta si o sa ajungi departe nu ca ei,sa stii ca conteaza si parintii fiindca cum sunt ei asa o sa fie si copilul, de ex parintii tai sunt avocati iar tu esti premianta, e in sange.pe cand ea e la fel ca parintii ei, insa poate prezenta ta o so ajute sa fie pe calea cea buna.in fine raspunsul vezi cum o sa mai fie te intelegi bine cu ea nu iar daca rupi prietenia infruntai si pe parinti ei! adica cine se cred ei? poate ca esti mai mica da nu esti mai proasta sau ce au vrut ei sa insinueze cu intrebarile lor tampite, aaaa si pana nu aflii sa nu le povestesti parintilor findca o sa rupa ei prietenia dintre tine si ea fiindca o sa zica ca este o influenta poastabig grin cam atat.succes cu parinti ca astia.iti doresc cat mai putini!