| anonim_4396 a întrebat:

recent am inceput sa ies cu o fata, care mi-a spus ca nu e pregatita de o relatie, dar nici nu a spus ca vrea sa fim doar prieteni. Ea mai vrea sa iesim, si a zis ca daca ii dau putin timp, imi va spune cand e pregatita deoarece a avut un prieten care a ranit-o. Va rog ajutati-ma, ce sa fac?

13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E posibil sa ai sanse cu ea, poarta-te frumos, arata-i ca e importanta pentru tine si ca esti de incredere.

| cristi202 a răspuns:

Da-i timp. Daca vrea sa mai iesiti, iesiti. Fi gentil, fii sensibil cu ea. Poarta-te frumos cu ea, cu grija sa nu aibe parte de o noua ranire. Si in timp, cand va fi pregatita, iti va rasplati din plin rabdarea, pentru ca ai fost alaturi de ea cand i-a fost greu.

| Derude a răspuns (pentru cristi202):

Si cam cat timp ar mai trebui sa ii dau? Ca totusi are si LonerWolf dreptate, nu am de gand sa fiu fraierul ei, dar asa la inceput o inteleg ca a suferit, dar nici eu nu voi sta la nesfarsit dupa ea.

| cristi202 a răspuns (pentru Derude):

Oricarei relatii serioase ii ia timp sa se formeze. Vrei o cafea instant de 3 lei, sau un vin bun vechi de sute de lei? Tu decizi. Daca te grabesti, risti sa ai cafeaua pe care mai toti o au. Daca ai rabdare cu ea si astepti, te vei putea bucura de niste chestii la care altii doar viseaza.
Dar, daca te gindesti ca ai putea fi fraierul ei, mai bine las-o. O iubesti, sau o vrei pentru tine? Dragostea implica riscul fraierelii. Pentru ca, cand iubesti, nu te mai gindesti ca vei pica de fraier, o iubesti si gata!, vrei sa fii cu ea si atit, orice ar fi. Ai grija, ca nu cumva sa faci cu ea fara sa vrei ce a facut si cel de dinainte, sa o ranesti. E un suflet si merita atentie si respect.
Iti dau un pont: unii, in istorie, au asteptat dupa femeia sau barbatul iubit si sapte ani. Eu zic ca nu ar fi mult sa astepti si 5-6 luni dupa ea. Dupa cum am zis, rabdarea iti va fi rasplatita.

| Violleta2022 a răspuns:

Fata asta nu stie ce vrea, vrea sa iasa cu tine dar spune ca nu-i pregatita, atunci de ce doamne iarta-ma vrea sa iasa?
Una spune si alta face!
Spune-i sa decida ce vrea: daca iese cu tine, inseamna ca vrea o relatie cu tine!

| OldSoul a răspuns:

Tu faci ce vrei, eu daca as fi in postura ta i-as spune sincer si la obiect ca nu am timp sa-l pierd cu ea, ori ma vrea acum, ori ma pierde, nu stau sa o astept pe ea, nu accept sa fiu o "rezerva", indiferent ce drame ar fi avut cu fostul, face parte din trecut, iar cat timp ea imi spune ca nu poate trece peste inseamna ca inca mai simte ceva pentru el, iar la un prim gest de al lui s-ar reimpaca cu el, si eu as ramane de "prost" din aceasta situatie.

| cristi202 a răspuns (pentru OldSoul):

Inseamna ca nu ai fost niciodata ranit, sa stii cum e...

| OldSoul a răspuns (pentru cristi202):

Ranit? Nu, nu s-a ajuns pana acolo, sunt o fire destul de puternica si trec repede peste astfel de situatii, de asta incerc sa-i ajut si pe ceilalti, stiu cum e sa fii lovit de dragoste si postura urata in care esti cand esti refuzat, dar daca devii "milog" cel mai adesea nu vei rezolva nimic, nu pe termen lung ba mai mult te pui intr-o postura urata, iar daca vei da peste cativa ani de fata respectiva nu o vei mai putea privii in ochii.
Cum ai putea sa privesti in ochii o fata cat stii ca te-ai rugat de ea pentru o relatie? Unde ar mai fi egalitatea in relatie? Ar fi ceva toxic. Unde ar mai fi demnitatea de barbat daca tu te "milogesti" la o tipa necunoscuta?

| cristi202 a răspuns (pentru OldSoul):

Crezi ca ar fi toxic? Adica orice fata trebuie sa cedeze repede, nu? Stii cine face asa, nu? Daca vrei sa cedeze repede, du-te la o prostitu-ata. Se zice ca, cu cit mai mult ia cucerirea unei fete, si cu cit mai greu e, cu atit mai pretuita va fi si cu atit mai strinsa va fi relatia. Uita-te la prostitu-ate, ele fac tot ce vor barbatii de la ele. De ce nu sunt apreciate, ci, dimpotriva, sunt dispretuite? Pentru ca cedeaza la prima intalnire. Dar, cand te lupti pentru o fata, si vezi ca nu cedeaza, automat ajungi sa o respecti pentru ceea ce este ea. Si, nu e vorba de milogeala, ca doar nu sta dupa fusta ei tot timpul, ci de construire a unei relatii.
Vezi, tu nu ai fost ranit! De aceea nici nu o poti intelege pe acea fata care acum ezita. Daca ai fi fost, ai fi inteles si ai fi zis ca mine, sa ii mai acorde sanse. Pentru ca, odata ranit, dupa aceea devii mult mai atent, mult mai reticent. Si asta desigur ca dauneaza apropierii dintre cei doi. Dar daca el va stii sa astepte, increderea pe care ea i-o va acorda va fi net superioara, si cum orice relatie se bazeaza pe incredere, si relatia va fi mult mai buna.

| OldSoul a răspuns (pentru cristi202):

Fie nu intelegi ce am raspuns eu, fie exagerezi, eu nu ma refeream aici la o relatie sexuala, toate la timpul lor.
"Se zice ca, cu cit mai mult ia cucerirea unei fete, si cu cit mai greu e, cu atit mai pretuita va fi si cu atit mai strinsa va fi relatia." Pretuita de cine? Poate de cel ce a depus tot efortul, care va renunta la demnitatea lui de om si la tot pentru partener, dar oare in ochii partenerului nu vei ramene un milog pe care-l poate avea la orice ora are nevoie de el si atat?
Acum sa revenim strict la subiect, ar mai fi lucruri de clarificat in ce ai spus tu dar nu asta e problema noastra.
Daca sufera dupa fostul, bine, pai sa-si rezolve probleme, sa caute consiliere de la prietenele ei, dar nu sa inceapa sa iasa cu mine in repetate randuri la intalniri, sa-mi dea de inteles ca e disponibila, ca vrea si mai apoi sa-mi spuna ca "Stii nu sunt pregatita", pai daca nu esti pregatita, de ce ai mai acceptat sa iesim? Sa te folosesti de mine sa uiti de fostul? Sa-l faci gelos? Am dreptate sau am dreptate? In situatia asta eu nu prea vad cum ar putea fi reala toata povestea ei cu fostul cat timp accepta sa iasa cu mine.
Bine, aplicam ideea ta, faci pe dragutul, ii stai la dispozitie si incerci sa nu o ranesti exact ca o prietena.
Ii ceri din nou o relatie, esti constient ca in momentul acela e posibil sa fie prea tarziu si te vei lovi de clasica scuza "te vad ca un prieten/frate si nu vreau sa stricam prietenia noastra", atunci ce mai faci?
Eu zic ca exista doar doua variante prin care sa-ti pastrezi demnitatea de barbat, prima am expus-o mai sus, a doua ar fi urmatoare, ii explici frumos problema: Inteleg ca exista posibilitatea sa fi avut o relatie dureroasa in trecut, insa cu toate accestea eu traiesc in prezent, ce a fost a fost, si chiar nu pot si nici nu cred ca am cum sa te ajut in legatura cu fosta ta relatie, poti incerca sa comunici cu prietenele tale, eu pur si simplu nu vad cum te-as putea ajuta sa treci momentul, eu desi te plac, iti ofer timpul necesar sa treci peste aceasta despartire, contacteaza-ma cand vei fi pregatita de o relatie."
Acum nu ma astept sa fii de acord in totalitate cu mine, dar vreau cel putin sa-mi intelegi punctul de vedere.
Ce ai spus tu se aplica doar in cazul in care cunosti tipa de mai mult timp si stii ca a suferit intr-adevar, dar altfel nu cred ca merita riscul, te amagesti singur.

| Kathrinex a răspuns:

Acum e marea ta șansă! Arată-i că se poate baza pe tine și nu vei fii ca el. Comportă-te frumos, fii atent cu ea! Întreab-o din când în când cum se simte, las-o să vorbească despre ea. Și cel mai important, spune-i cât de frumoasă e!

| Xplane a răspuns:

Inseamna ca inca o doare faptul ca a parasit-o baiatul acela. Daca tine la tine va lua o hotarare sa ramana cu tine. Daca nu nu.Asta e. sper ca te-am ajutat.pwp

| asdfghjklqwertyuioo a răspuns:

Eu zic sa ii dai pace putin timp, sa isi faca putin curat in ganduri. Dragoste cu forta nu se poate, probabil ca inca mai simte ceva pentru acel baiat, ar tu ar trebui sa ii explici ca trebuie sa o ia de la capat si sa lase trecutul in urma.