| Micut123 a întrebat:

Buna Tpu.Sa incep cu inceputul
Am venit din ardeal la moldova,iar colegii din clasa tot nu ma lasa in pace. Uneori ma injura,astazi la ora de informatica, unul ma desenat pe calculator si azi ca:Ma numesc Adrian; numele meu; si nu stiu de unde am venit si unde merg.La chestia asta am venit acasa si am izbucnit in plans =(.Iar acum la scoala se i-au de ce mananc eu si ce fac.Ma urasc ca sunt preferatul doamnei diriginte si de obicei profesorii imi dau note mari.Mai ales sunt si foarte barfit de colegi,ma fac in tot felul, m-au facut pe mine si pe mama vaca cu vitel..Nu exista zi in care sa nu vin de la scoala trist ori sa plang in hohote pe undeva, de exemplu am un coleg care e invidios pe mine si imi spune ca de unde am venit eu si ma face prost ca am venit aici.=( =( Ce ar trebui sa fac ca nu mai pot rezista mult timp asa?

20 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In primul rand lasa-i sa zica ce vor. Mai prosti ca moldovenii, oricum, nu sunt alti oameni. Alti copii n-ar face asa. In al doi-lea rand, tu pune mana si invata bine si sa nu-ti pese de ei. In al trei-lea rand fa un pic de sport si mai "altoieste-l" pe cate unu.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Salontanul):

Mai prosti ca moldoveni? de unde stii tu ca ei is prosti ma? vino tu in piatra neamt si zii asta sa vedem daca mai ai tu chef vorbesti

| Micut123 explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Nu se referea la oti moldovenii, dar nu stiu de ce te-ai simtit ofensat..inseamna ca faci parte din categoria lor

| Nostradamuss a răspuns (pentru Salontanul):

Prietene, hai iesi cu vaca la pascut! Nu am stiut ca si Arnold sta pe TPU.

| Salontanul a răspuns (pentru Nostradamuss):

Ieseam eu cu tine dar nu stiu de unde sa te iau si daca ai lant.

| Nostradamuss a răspuns (pentru Salontanul):

Prietene, eu nu am lant, am funie...

| Salontanul a răspuns (pentru Nostradamuss):

Ok. Oricum poti sa iesi la pascut. Te duc si de funie.

| IsabelaIssa a răspuns:

Pai ignora-i! E cea mai buna solutie! Ma abtin sa comentez despre moldoveni. Cu cat or sa vada ca esti imun la prostiile lor, or sa te lase in pace. E bine ca esti preferatul doamnei diriginte, restul nu conteaza. Tu sa inveti bine, pentru ca o faci pentru tine. Odata ce iti dai seama ca e invidie, ar trebui sa fi cu capul sus si sa le razi in fata. In sinea lor ei stiu ca esti bun si ei nu. Nu ai de ce sa plangi! Fii tare pentru ca ei au o problema, nu tu. Vorbeste si cu doamna diriginta despre ce se intampla, si cu parintii tai, nu te inchide in tine, si o sa vezi ca or sa se potoleasca. Eu apreciez ardelenii, si cred ca multa lume are o parere buna despre ei. Mult succes in viata! :*

| William a răspuns:

Nu ai decat sa suporti, nu este politicos sa injuri iar daca te bati cu ei iti va fi scazuta media la purtare.

| danay72 a răspuns:

Faptul ca se comporta asa, inseamna ca te considera o persoana deosebita si atunci sunt invidiosi, pentru ca esti mai bun ca ei.Nu te descuraja, indiferent de modul lor de a se comporta.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi unele articole utile despre cum sa le faci fata.

| peperonies a răspuns:

Ar acum la scoala se i-au de ce mananc eu si ce fac.

in contextu asta nu se scrie asa "i-au". eu zic sa fii mai atent la ore si sa lasi colegii in pace.

| Micut123 explică (pentru peperonies):

Am scris pentru un raspuns nu pentru reguli de gramatica

| Micut123 explică (pentru peperonies):

Am cerut un raspuns, nu ore de romana... -_-

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| AndraAndrada2000 a răspuns:

Raspunde-le si tu ceva de genul " Ce va intereseaza pe voi, ia mai vedeti-va de treaba voastra", iar daca nu rezolvi nimic asa spune-le parintilor si ei vor rezolva problema.

| Tovarăşiemăligă a răspuns:

Moldovenii îs moldoveni...
Nu uita îi discută şi-i invidiază pe cei mai buni, cu timpul ei se vor plictisi să se facă idioţi.

| anyone2013 a răspuns:

Lumea are gura rea, ti-as sugera sa nu te dai batut, arata ca esti o personalitate, ca meriti sa fii respectat

| 1000010029912832942149218421 a răspuns:

Ridica fruntea sus si nu ii baga in seama, lasa-i sa zica ce vor ei...in cel mai rau caz mai da-le capace sa se invete minte