| anonim_4396 a întrebat:

Stiti eu sunt o fire mai timida si nu stiu as' vrea sa fiu si eu mai tupeista nu sa tac mereu sa fiu mai vorbareata, nu stiu daca ma intelegeti dar vreau sa fiu mai tupeista happy V as' multumi mult daca ma ajutati sa fiu eu insumi happy Multumesc :*

Răspuns Câştigător
| Ea12345 a răspuns:

Eu pana nu am invatat sa vorbesc liber si sa spun ce gandesc, aveam numai de pierdut! Sincer, de cand mi-am luat hamster (click -> http://www.youtube.com/watch?v=Xiiuu3_YZYo&feature=share ), il giugiulesc si vorbesc cu el si am inceut sa prind curaj si in fata persoanelor straine. Animalele de companie chiar ajuta, e bine sa stii ca un sufletel te iubeste si depinde de tine. Iti da incredere.
Iti recomand cu caldura sa iti iei si tu, caine, pisica, orice.
Oricum, mai tupeist nu inseamna mai bun. Sa nu fie nesimire, caci in rest, nu cred ca nu spui cand te deranjeaza ceva, ci rabzi in tacere.

6 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Off,de ce toti ne dorim unele lucruri de care chiar nu avem nevoie (:?
Spun asta vorbind din experienta mea...
Eram candva timid, ca si tine, anii au trecut,am inceput sa spun ce gandesc,sa numai tac, stii ce am castigat? certuri cu tata, numai am nici o zi linistita cand e el acasa.
Mama pica intre noi mereu, mi-a ajuns la gat atatea certuri, si stii de ce?
pentru ca spun ce gandesc si imi spun parerea.
Dar na, cine dracu mai ii intelege si pe babalaci din ziua de azi cu comunismul lor? tu ai grija ce iti doresti scumpakiss se poate indeplini.

| blondinaa99 a răspuns (pentru Liviu):

Mersiiii pentru sfat :*

| mona a răspuns:

Ai nevoie de mult curaj si asta depinde numai de tine

| R1e2b3e4c5a6 a răspuns:

Daca vrei sa fi tu insati esti fata pe care ne-ai descris-o. timida si tacuta. Dac vrei sa fi mai tupeista trebuie sa iti impui asta si sa te gandesti la lucrurile bune care ti se pot intampla cu ar fi... o sa ai mai multi prieteni, faci lucruri distractive. s.a. Acum depinde de tine ce vrei sa faci si cum vrei sa ajungi dar si de mediul in care stai. happy
'Sper ca te-am ajutat. happy

| ChocolateFantasy a răspuns:

Sa fii tu insati. Adica trebuia sa zici "sa fiu eu INSAMI", ca esti fata,"insumi" e pentru baiat.
Acum pe bune, scumpo, cam ce crezi ca putem face noi ca sa fii tu insati?! Avem vreun buton sa iti schimbam tie mentalitatea, sentimentele s.a.m.d? Tu singurica iti poti impune sa nu mai fii timida si sa inveti sa iti spui raspicat punctul de vedere.Suna ciudat "ajutati-ma sa fiu eu insami"!? Nu te cunoastem, probabil cea timida esti TU. Pentru ca daca nu esti tu insati, de ce esti asa? E complicat.Dar ti-am zis, tu singura te poti schimba, nu noi prin intermediul unor sfaturi.nu exista sfaturi pentru a te face noi sa iti invingi timiditatea.O zi buna!happy

| VlaaaadXD a răspuns:

nu mai lasa creierul tau sa vb. vorbeste doar tu... nu te gandi de doua ori inainte sa zici ceva ca poate uiti big grinD