| lorena66 a întrebat:

Bună, TPU!-Sunt fată.
Am avut o prietena foarte bună. Eram cum s-ar spune,, bff". Astă-vara, am făcut o excursie de vreo 3 zile cu clasa, iar noi am dormit intr-o camera de 3 persoane. Astfel ca, eram eu cu bff-ul meu(Bianca sa-i zicem) și o alta colega, Florina.
Bianca era super obsedată de faptul ca stăteam cu altii in muzee/p-unde mai mergeam noi și ca nu stăteam cu ea. Practic o cunoscusem mai bine pe Florina, stăteam cu ea mai mult, era genul meu.
Apoi ne-am certat din cauza faptului ca nu mai stau cu ea (Bianca). După ce m-am întors din vacanța, i-am dat un mesaj Viancăi, sa ieșim și mi-a trimis ceva de genul,, Ce vrei de la mine? Ieși cu floricica ta." și mda, ne-am certat.
Maică-mea, oricum nu era de acord cu prietenia cu ea. Deși eram practic vecine(nu de bloc, de casa) ea învăța cam rau, adica avea 8-9 pe la mate și romană, eu 10 pe linie plus ca maica-sa umbla cu un om de 60 de ani din Italia, el dându-i casa(platatindu-i chiria), dându-i masina pe numele lui, a care-i nr de matriculare nu are voie sa-l schimbe și MDA.
Eu una nu pot spune ca sunt înger.Adica am destul tupeu și toate cele, dar măcar învăț.
Continuând.
Cu Florina am devenit foarte buna prietena, am ieșit toată vara cu ea in oraș. Iar acum, simteam ca am și eu un prieten căruia sa-i spun totul. Incă-mi amintesc ca Bianca, dacă-i spuneam ca-mi place de X, începea sa tipe: II PLACE DE X!
Nu era de încredere...
Apoi, Florina avea incredere in mine-și eu in ea dar, acum 2 luni au apărut problemele.
I-am spus Biancăi ca, (ma scuzați de cacafonie) continuând cu acest comportament nu va mai avea prieteni. Stătea cu bârfitorul și pârâciosul clasei, pe care eu nu-i acceptam. NU ii suport pe pârâcioși. Dacă am o treaba, sunt capabilă sa o rezolv in 4ochi cu respectivul/va.
Ea mi-a spus ceva de genul,, Înainte de a comenta, mai uita-te in trecut." -Aici referindu-se la faptul ca sunt adoptată(dar nu m-a deranjat. In viața contează cine vrei tu sa fii, nu cine ești.)
Puțin timp, mama ei s-a întâlnit cu maica-mea și i-a spus:,, Aveți grija cum vorbește fata dumneavoastră". Ceea ce m-a deranjat. Adică, mi se pare o lipsa de respect sa vii in fata unui om și sa-i spui asa ceva de copilul sau!
2 săptămâni mai târziu, la ședința, aflu ca, de fata cu maica-mea, mama Biancăi spune ceva de genul:,, Știți, de cand nu mai e prietena cu Bianca, Lorena învață mai bine!’’ (De fapt sunt Ioana Lorena, dar OK.). M-am simțit iar prost. Eu nu doream sa fiu o influența rea asupra Biancăi. Am ținut la ea.
Acum însă, imi este frica sa nu creadă și Florina/mama ei ca as fi o influența rea.
Eu cu Florina suntem și diferite, dar avem și hobby-uri comune: știm sa desenam, ne plac legendele urbane, iubim sa scriem.
Credeți ca daca sunt mai băiețoasă, as putea fi o influența rea?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| SkyPilot a răspuns:

Iti faci prea multe probleme cu Bianca. Eu as zice sa nu mai cauti tu sa vorbesti cu ea, si mai ales sa nu ii mai spui nimic negativ. Daca vine ea sa vorbeasca cu tine ii raspunzi politicos si nu ii raspunzi la eventualele insulte si rautati. Nu e bine sa mai ai cu ea alta relatie decat aceea pe care o ai cu cei din clasa ta cu care vorbesti cel mai putin.
Nu e nicio rusine in faptul ca esti adoptata. Tu nu ai nicio vina, iar parintii tai adoptivi merita toata admiratia!
Ai fi o influenta rea daca ai face in asa fel incat prietenele tale sa nu invete, sa nu isi asculte parintii sau sa faca cine stie ce prostii. Din povestirea ta nu rezulta ca ai face asa ceva. Faptul ca esti mai baietoasa nu inseamna ca esti o influenta rea.

| lorena66 explică (pentru SkyPilot):

Eu nu-mi fac prietenele sa învețe prost sau altele.
Florina teoretic e printre premianții clasei, are numai de 10.

| SkyPilot a răspuns (pentru lorena66):

Nici eu nu am spus ca ai face un lucru rau.
Tu mergi pe drumul tau, in primul rand invata, poarta-te bine cu toata lumea si iti va fi bine. Nu apleca urechea la ce spun barfitorii si invidiosii.