| anonim_4396 a întrebat:

Buna, TPU,
Sunt foarte trista :-(. M-au intrebat parintii ce imi doresc de Craciun, si le-am zis ca mi-ar placea un hoverboard. Si sa vedeti ce ochi mari a facut mama, ca cica explodeaza in casa si ca e prea scump si ca e un pericol pentru viata mea si tampenii din astea ca cica a auzit la stiri. Am discutat cu sora mea mai mare de 21 de ani si e experta in chestii d-astea si spunea ca hoverboardul explodeaza doar in anumite conditii. Mai am multi colegi in clasa care au hoverboard de 2 ani si nu au patit nimic. Cum sa ii conving ca nu au niciun pericol hoverbordurile?

4 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Https://www.uhhospitals.org/......s-for-kids

o bicicleta este MUUUUUUUUUUULT MAI PERICULOASA DECAT UN HOVEBOARD, din 3 motive:
1. ai centrul de greutate mai sus
2. ai roata in fata, daca te lovesti de ceva sau daca pui frana numai pe roata din fata, bicicleta o sa te ridice in sus, apoi o sa te dea de pamant cu forta greutatii PLUS FORTA GENERATA DE VITEZA PE CARE O AVEAI

3. POT ATINGE O VITEZA MUUUUUUUUUUUUULT MAI MARE CA UN HOVEBOARD!

asta e argumentul extrem, siguranta e data de cata viteza prinde, din cuza asta acum trotinetele electrice sunt blamate, pentru ca pot prinde viteze foarte mari, si de 50km/h (o bicicleta nu poate prinde decat vreo 34km/h pe un drum orizontal)
hoverboard-urile pot prinde maxim 15km/h, si aia e numai la unele super puternice, si deci super scumpe, unul ok, nu prinde mai mult de 8-9km/h, deci de 3x mai putin decat o bicicleta

deci, fi jmechera: intreaba-i daca ti-ar lua o bicicleta, apoi arunca-le in fata argumentele de mai sus, pentru ca e evident ca ei nu stiu ce e aia hoverboard, iar cand se uita la el, li se pare total nesigur, dar cu bicicleta sunt obisnuiti!

| danutzu96 a răspuns:

Eu zic sa te mai gandesti daca vrei tampeina aia. Sunt electronist si stiu ce zic. Daca este unul slab calitativ, da, pot aparea incindente la incarcare sau cand motoarele sunt suprasolicitate ( aproape ca intra in scurt, bateriilor cu litiu nu le place asta deloc) sau la socuri mecance majore. Unul de calitate nu ar trebui sa prezinte un pericol din punct de vedere tehnic deoarece are module specializate pentru preventia supraincarcarii, scurticrcuitarii sau supraincalzirii acumulatorilor.

| xeum a răspuns:

Cel mai de pret lucru pe care sa ti-l doresti este sanatatea, vei creste si te vei duce la munca si-ti vei face mendrele

| Danut2017vasile1989Andrei a răspuns:

Nu încerca să îi convingi! Încearcă să te rezumi la lucruri mici! Gândește-te. Părinții tăi nu îți vor decât binele! Să știi că este posibil să îți explodeze! Depinde unde îl ții! Gândește-te. Și gestul contează! cere-le de exemplu un telefon, niște pixuri, ceva care te ajută! Crede-mă hoverbourd-ul nu te ajută cu nimic.