| Nu_9362 a întrebat:

Te rog citeste si da-mi un sfat ceva, chiar am nevoie! Am o nelamurire. In primul rand am 17 ani. Imi place de un baiat asa de mult incat nu-nteleg de ce imi place asa mult de el laughing. E primul baiat de care imi place asa mult (scriu ma explicit). Si a trebuit sa fac eu primul pas adica sa-i spun ca-mi place de el, si vreau sa zic ca e primul pas care l-am facut in viata mea straight face, pana acum numai baietii au venit la mine (nu vreau sa ma laud, vb. serios; va zic toate detaliile sa intelegeti mai bine). Asa big grin. I-am spus pe mess ca-mi place de el, pentru ca l-am vazut de vreo 3 sau 4 ori in realitate si am vb. doar lucruri bazice cu el si nu stiam unde sa-l gasesc, iar de aceea i-am spus pe mess. El a zis ca o sa ma sune. Asa, m-a sunat si m-a invitat la un suc, o pizza ceva. Iar eu in ziua aceea trebuia sa merg la ziua unei prietene si nu am putut sa merg cu el si l-am intrebat daca poate maine, si el mi-a zis ca da. Bun, cand am venit la ziua de la pretena mea m-am conectat pe mess si gasesc niste mesaje de la el : cum ca el numai printese care n-au timp gaseste, ca eu sunt sofisticata, ca acum cand el a incercat sa ma scoata la suc l-am refuzat, ca el nu a mai avut de 8 luni si ceva o relatie serioasa, toate fetele sunt la fel, si cam atat. Mai vreau sa mentionez ca este si un ignorant, adica nu prea baga in seama fetele, doar cele care crede ca merita atentia lui, se crede regele (are si de ce, nu am ce comenta). Iar acum vreau sa va intreb ce as putea face! Sa-i spun in continuare ceva pe mess? ca altcumva n-am cum. sau sa-l sun ca am numarul lui de atunci cand m-a sunat. (Mie chiar imi place mult de el, si am si orgoliu foarte mare m-as si simti si eu aiurea daca as insista asa mult mai ales ca e prima oara cand zic eu prima la un baiat straight face) Va rog ajutati-ma cumva, dati-mi sfaturi ceva. Va rog eu! Dau funda pentru cel care chiar ma ajuta cu chestia astia, care simt eu ca m-a ajutat intr-adevar.

9 răspunsuri:
| xCarolina a răspuns:

Daca spui ca se crede mare cuceritor si asa, cel mai probabil te testeaza ca sa vada daca esti "de rangul lui".Nu cred ca i-a convenit ca tu nu ti-ai anulat toate planurile pentru el si orgoliul sau e acum ranit.Ai pus ochii pe acest baiat si din pacate, te va face doar sa suferi.Asta e genul lui.Mai bine nu mai insista, chiar daca ati ajunge intr-o relatie, te-ar chinui si mai tare cu pretentiile lui.Sunt sigura ca nu iti doresti asta. Uita de el, oricat ar fi de greu.Asta nu se poate dintr-o data, bineinteles.Vei avea nevoie de timp, dar se poate.Concentreaza-te pe alte lucruri si gaseste ceva de facut cand simti nevoia sa te gandesti la el.Iesi mai mult, fa-ti prieteni noi si ai rabdare, vei gasi cu siguranta intr-o zi pe cineva sa te merite cu adevarat.

| xTreMFightx a răspuns:

Deci vrei in primul rand daca te place! a 3 variante ( varianta cu mess-ul este exclusa)
1)suna-l si vb cu el despre ce s-a intamplat
2)! cea mai buna varianta:X! spune-i pe mess sa va intalniti si cand mergi la el si ati apropi buzele cam cu 90% de alui ca si cum aproape l-ai saruta si de acolo daca te place baiatul o sa te sarut si o sa fiti impreuna
3) sa mergi la el cand il vezi pe drum si sa ii spun in fata ca il placi si nu mai poti fara el!

| HopeAndDream a răspuns:

Pai sti cum se zice...adevarul intr-o relatie ajute cel mai mult. Chestia cu refuzatul poti sa ii spui ca a inteles gresit... spune'i ca nu esti ca celelalte fete sau incearca sa il faci pe el sa creada asta. Fi sincera cu tine si cu el. Un baiat ignorant se satura intr'un final sa tot ignore. Spune'i sa iti dea o sansa. poate nu va regreta. >big grin

| Nu_9362 explică (pentru HopeAndDream):

Da i-am zis, i-am lasat dupa aia mesaj dar nu mi-a raspuns. I-am spus ca a inteles gresit cu refuzatul, ca se insala nu sunt ca unele, de obicei aparentele inseala... si nu mi-a raspuns.

Răspuns utilizator avertizat
| Iully99Puke a răspuns:

Pai uite ce iti sugerez eu in chestia asta. Am trecut si eu prin asta dar nu chiar identic. Iti sugerezi sa i scrii pe mass un mesaj (nu foarte lung ca apoi se va plictisi dar unul prin care sa inteleaga ce simti tu pentru el ca vrei o relatie serioasa) vezi ce iti scrie si ai grija nu raspunde cu inima ci cu capul. Oricum daca e sa fie va fi. big grin Apoi roaga-te ca e cel mai bine big grinlaughing Dar sa fi cat mai explicida in mesajul acela, sa incerci sa il atingi la inima sa fi foarte taioasa intr-un fel, sa il faci sa inteleagaa ce simti tu pentru el. apoi daca vezi ca nu e interesat mai insista o singura data iar daca nici atunci nu pare prea interesat sau ceva de genu lasa'l. poate va veni el singur la tine. big grin - sper sa iti fie de ajutor raspunsul. nu il dau doar pentru funda, il dau pentru ca imi pasa cand fetele trec pintr-o asemenea situatie si vreau sa le ajut big grin:*:* pusy! ceau.

| Nu_9362 explică (pentru Iully99Puke):

Bine, dar daca nu-l cunosc deloc, nici ce-i place, nici ce nu. Nu stiu cum pot sa-l ating intr-un fel. Nu stiu ce mesaj sa-i pun, ce ar fi sa-l bag acu in seama pe mess? e bine? o trecut vreo 3 saptamana. de atunci.

| SabUlala a răspuns:

.hmmmm.Deci.
Eu zic sa ii gasesti o porecla, ceva cu care sa il faci sa se simta cu adevarat placut de tine.Ii poti spune asa: Te-ai suparat pe mine? Uite ce e, nu am putut atunci pentru ca era ziua de nastere a unei prietene.Nu te supara pe minestraight face! Te rooooooog! De ce crezi ca toate fetele sunt la fel? Si mai ales, de ce crezi ca sunt sofisticata? Doar ca te-am refuzat intr-o zi pentru alta zi sa iesim? Te roooooog! Eu chiar te plac siii.am sentimente!
Daca te trateaza in continuare cu indifereta(cum ai zis si tu: ce el este foarte ignorant cu unele fete)Nu vreau sa-ti rup filmul,dar tu,din ce ai povestit nu prea meriti sa fii tratata asa! Poate iti spune aceste lucruri ca sa scape de tine,poate are ceva cu tine. Daca ii scrii ce ti-am scris mai sus,s-ar putea sa te inteleaga si daca nu intelege,SOARTA! Nu vreau sa-ti rup filmul, o mai zic o data, dar ai grija la boyfriendul care ti-l alegi.Nu luua in seama doar ca este dragut,ia in seama daca este cum vrei tu sa fie. Daca chiar vrei sa fii cu el,incearca sa discuti cu el, sa deschizi o discutie sincera si sa-i spui ca ar trebui sa se schimbe in unele momente. Sper ca ti-am fost de ajutor, Good Luck!winking
Fundaa?winking

| princessik a răspuns:

Buna,eu zic sa ii explici ca nu ai putut sa iesi cu el in ziua aia, si ca ai vrea sa iti dea o sansa sa vada ca nu esti ca toate fetele! si fostul meu prieten avea caracteru baiatului asta al tau si ne.am despartit din orgolii...eu zic sa insisti daca iti place asa mult! :*