| Shinen a întrebat:

TPU! Va rog, ajutati-ma!
In primul rand, vreau sa va spun ca tatal meu este foarte foarte dur cu mine, desi eu sunt foarte sensibila. Mama mea nu mai este, stau cu el si bunicii mei. Nu sunt buna la matematica si mereu ma jigneste si mereu ma raneste cu subiectul asta. Ehh na, ma duc la pregatire o data la 2 saptamani. Cu toate acestea, am luat 5 in teza si martea viitoare e sedinta. Imi vine sa ma impusc in cap sau sa imi bag un cutit in inima cand stiu ce o sa imi faca tatal meu. Nu mai rezist! Si, din orice lucru marunt gresit ma cearta, practic, nu stie sa vorbeasca frumos cu mine. Eu sunt sensibila si ma doare lucrul acesta. Nu stiu ce sa fac. Din pregatire pot spune ca am inteles cate ceva dar nu si ce ne-a dat in teza. Moor si gata! Numai cand ma gandesc la ziua de marti ma ia frica. Ce sa fac? Nu ii pot spune, nu am curajul. Mai bine sa afle marti. crying straight facestraight face. Chiar daca ii spun, se intampla acelasi lucru, acelasi lucru. Vorbeste rastit, dur, tipa, se supara si spune ca nu ii mai pasa ce fac eu. Numai cand ridica tonul la mine, inima mi se face cat un purice. Oricum, mi-e foartee frica. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| tyana a răspuns:

sad Cred ca ar trebui sa il iei de mana si sa ii arati ce ai scris aici. Mie mi s-a strans sufletul.
Aminteste-i ca esti copilul lui, ca viata a fost si asa destul de nedreapta cu tine lasandu-te fara mama. Spune-i ca nu mai faci fata stresului la care te supune.
Daca chiar nu se poate discuta cu el, apeleaza la bunici care poate sunt mai intelegatori si te pot ajuta sa-ti regasesti drumul spre inima lui. Daca nu, discuta cu diriginta ca dupa sedinta cu parintii sa il opreasca sa stea de vorba cu el.
Viata a fost dura si cu el nu numai cu tine, dar comportamentul asta de zbir nu te va face geniu in matematica iar lui nu ii va aduce liniste.
Meditatiile la doua saptamani nu sunt suficiente daca tu nu ai inclinatii spre aceasta materie.Eu imi duceam copilul de doua ori pe saptamana la meditatii ca sa aiba rezultate bune.
Ai grija de tine si cauta o cale de a rezolva aceasta situatie, dar mai ales nu dispera.Totul se va rezolva pana la urma.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi pentru început la psihologul școlii pentru a te echilibra psihic și de acolo vei învăța să lupți pentru a trece peste aceste obstacole ale vieții tale!
Mult succes.
Pa, pa.

| DeeaLove4 a răspuns:

BunakissUite nu stiu daca este bine dar ai putea vb. cu profesoara ta o discutie intre 4 ochi si sa o rogi frumos sa nu ii spuna tatalui tau [baga si tu putina vrajeala]winkingdar si cu tbunicii tai ai putea discuta popate vin ei la sedinta[sper ca te-am ajuitat]

| zapa1 a răspuns:

Pai hm...Cred ca ai putea sa ii spui tatalui tau (cand nu este suparat, cand va distrati impreuna) ca tu nu te simti deloc bine atunci cand tipa la tine. Povesteste-i exact cum te simti. Spune-i ca daca el se comporta asa cu tine o sa te distanteze si nu o sa poti vorbi cu el despre problemele tale si poate asa il anunti si de teza. Poti sa-l intrebi cum se intelegea el cu parintii lui, daca se purtau la fel cu el si daca da spune-i ca ar fi bine sa nu faca si el aceeasi gresala.Sunt sigura ca si tatal tau a avut si note minici.Sa se gandeasca cum se simtea si el.Incearca totusi sa-i spui acasa. Daca afla la sedinta pote spune ca a fost mintit de tine sau sa-ti reproseze ca trebuie sa afle din alte parti ce se intampla cu tine.totusi daca afla la sedinta nu se stie cum va reactiona si poate te vei simtii si mai prost in fata colegilor. Oricum sper ca vei rezolva problema. Sper ca ti-am fost de ajutorhappy

| AFG_5820 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la psihologul scoli. sau sa dormi la o colega... pana se linistesc lucrurile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, cel mai bine ie sa tratezi cu indiferenta, sa te gandesti ca treci si peste asta, ce sa spun bafta multa.