| Loloannna a întrebat:

Vreau sa va pun o intrebare celor care Ati ținut post negru de paste, eu as vrea sa țin 2 saptamâni post negru doar cu apa si ceai fara zahăr pentru purificare si slabire. Voi cum ATI rezistat si cat Ati slabit si in cat timp? Dau FUNDA celor mai detaliate raspunsuri!

8 răspunsuri:
| Trolliţă a răspuns:

Lolo, postul negru se tine maxim 2 zile. In special 1 zi. Cand tii post negru nu ai voie sa bei nici APA. Poti sa tii cu rugaciune si ajutor de la Dumnezeu post mai drastic si sa fi vegetariana. Fara oua, lactate (inclus si branza) si carne. Cu legume si fructe care sunt bogate in proteine si nu ingrasa.
Daca ti un post NEGRU de 2 saptamani, risti serios sa lesini din lipsa de vitamine. Mai bine te faci vegetariana pentru 2 saptamani, te rogi sa ai reusita si iti cureti si sufletul si corpul. : )

| badgirl22 a răspuns:

Alooo...gara... vrei sa ajungi la spital? cum sa nu mananci 2 saptamani? ai rumegus intre urechi?! tine o cura de slabire, fa sport in aer liber ca e cald afara dar lasa dracul nemancatu..fiindca dupa 2 saptamani cand o sa incepi sa mananci o sa pui dublu din cat ai dat jos fiindca prins nemancat se incetineste metabolismul

| Liviuuuuu a răspuns:

Daca vrei sa tii post negru nu trebuie sa mananci si sa bei NIMIC. Postul este pentru rugaciune si slava catre Dumnezeu, nu pentru slabit. Daca vrei sa slabesti, tine cura de slabire, dar nu o numi post, deoarece nu este.

| nevermind3322 a răspuns:

Draga mea, daca faci cure asa de bruste risti sa te imbolnavesti grav, chiar sa ajungi la spital. Tine post normal, fara carne sau lapte sau oua, si mancand doar legume si fructe vei slabi. Eu sincer nu am incercat, dar sora mea da, si a facut un soc urat dupa 3 zile. Oricum, nu tine cure de slabire prea drastice, fiindca dupa aceea risti sa pui kg la loc chiar dublu. Succes!winking

| nevermind3322 a răspuns:

Nu tine "cure" sau posturi atat de stricte. Te poti imbolnavi, chiar sa ajungi la spital. Dca vrei sa faci asta din motive religioase, tine un post normal, iar daca faci asta din motive de greutate, tine cure normale, fara paine si mancat dupa ora 7. winking Succes oricum!winking

| Iully99Puke a răspuns:

Eu una sincer n-am tinut, dar iti spun sincer ca daca ai ambitie si te vei ruga la Dumnezeu sa fie langa tine si sa te ajute sa rezisti nu ai de ce sa iti fie frica. Si sa-ti mai spun ceva... postul nu se tine ca sa slabesti. Stii asta a fost un pic cam... a sunat de parca tu ai face post numai ca sa slabesti, iar daca e asa sa-ti fie rusine. Postul nu se face ca sa slabesti

| BlackVeil a răspuns (pentru Iully99Puke):

Cum adica n-are de ce sa-i fie frica? Esti inconstienta? Poate fata asta chiar crede prostiile tale!
Pentru Loloannna: Iti dai seama ce inseamna sa nu te alimentezi timp de 2 saptamani? In primul rand iti faci stomacul praf in felul asta, iar in al 2-lea rand acest post negru va deveni un stres emotional, iar de la acest stres poti ajunge la atacuri de panica, depresie si alte boli nervoase.Cu bolile de tipul asta nu este de glumit, poti ramane cu sechele.
Asa ca mai lasati prostiile astea cu dumnezeu, daca tineti la sanatatea voastra.

| Iully99Puke a răspuns:

Ok dar nu e religios sa faci post ca sa slabesti wsm