| Squmppaaaa a întrebat:

Buna TPU:X imi poate explica si mie cineva cum folosesc windows movie maker. adica cum adaug video'ul, cum il editez si cum il salvez. plss dau fundita si vot.big grin

Răspuns Câştigător
| CoJo_7028 a răspuns:

Salut prieteni, in tutorialul de astazi o sa invatam impreuna cum putem face un slideshow din poze, cum putem pune efecte pe poze sau clipuri video, cum putem edita sau taia clipuri video, cum putem pune efecte de tranzitie (trecerea de la un clip la altul se numeste efect de tranzitie sau transition effects) sau cum putem scoate partea sonora a unui clip video si cum o putem inlocui cu propriul nostru clip audio. Cand vine vorba de editare video sunt o gramada de softuri care fac asta insa foarte multe din aceste softuri sunt comerciale si nu atat de usor de folosit! In tutorialul de astazi am ales sa va arat cum putem folosi softul Windows Movie Maker, care vine gata instalat pe versiunile de Windows XP Profesional si Windows XP Home Edition. Este un soft ce stie sa jongleze destul de bine cu audio, video, poze, efecte. Tot ce ne mai ramane noua de facut este sa avem suficienta imaginatie sa putem realiza un clip frumos.
Formatele suportate de Windows Movie Maker sunt:
Fisiere video:.asf,.avi,.wmv,. MPEG1,.mpeg,.mpg,.m1v,.mp2
Fisiere audio:.wav,.snd,.au,.aif,. aifc,. aiff,.mp3
Fisiere Windows Media:.asf,.wm,.wma,.wmv
Fisiere imagini (poze):.bmp,.jpg,. jpeg,.jpe,. jfif,.gif
Fisierele in care puteti salva clipul final sunt:.wmv,.wma,.avi
Este un soft ideal daca doriti sa faceti un slideshow cu pozele si miniclipurile facute in vacanta, daca doriti sa taiati inceputul sau sfarsitul unui clip video care nu v-a placut cum a iesit, puteti transforma un clip video sau o filmare intr-un clip/film vechi, ii veti putea da un efect al filmelor din anii 80
Toate acestea le vom invata impreuna in tutorialul de astazi. Eu zic ca nu mai are rost sa o lungim cu textul asa ca va invit sa urmarim impreuna tutorialul video si daca doriti si un tutorial pentru Windows Movie Maker din windows Vista sau 7 nu ezitati sa ne cereti asta pe rubrica de comentarii a acestui tutorial!
Nu uitati, daca aveti sugestii, reclamatii sau completari nu ezitati sa scrieti pe rubrica de comentarii, de-asemenea daca intilniti pe rubrica de comentarii un user care are o problema si puteti sa-l ajutati, nu ezitati s-o faceti, numai asa putem face locul asta mai bun, ne vedem pe rubrica de comentarii!
Vizionare placuta!
http://www.videotutorial.ro/? p=3835