| MariaSerenaBlumore2 a întrebat:

Hey credeti ca este adevarat ca atunci cand nu ai incredere in tine pari mai urat? Am auzit ca parerea de sine este ca o oglinda pentru oameni.Va intreb asta pentru ca nu am DELOC incredere in mine.Pana acum 2 ani toata lumea se mira si toti imi spuneau cat de frumoasa sunt iar acum sunt in clasa a Xa si nimeni nu mai imi spune asta si uneori ma intreb daca am putut sa ma schimb atat de tare :\ Recunosc ca m-am ingrasat destul de mult dar totusi.Eu ma simt urata.Mi se pare mereu ca mi-a crescut nasul,ca am dintii urati,ca am ochii urati,gura urata,picioare urate, etc. Ceea ce nu cred ca este adevarat dar eu uneori asa ma vad :\ si m-am saturat de asta.Si cand cineva imi spune in gluma ca sunt urata sau ma prinde de nas ma enervez foarte tare sad Sa fiu sincera pentru mine frumusetea este EXTREM de importanta chiar daca nu prea imi place sa recunosc asta.Si chiar daca unii dintre voi ma vor judeca pentru asta si recunosc ca au motive...asta sunt eu.Va rog spuneti-mi voi ce credeti despre asta?

Răspuns Câştigător
| positivity a răspuns:

Crezi că frumusețea e extrem de importantă, pentru că asta vrea societatea să crezi. Ești manipulată de o societate idioată, toți suntem.
Ține minte, cum te vezi tu, așa te vor vedea și ceilalți. Ceea ce crezi tu despre tine, vor crede și ceilalți. Gândurile tale sunt mai importante decât crezi.
Oamenii sunt frumoși, iar cu o gândire potrivită, multe minuni s-ar putea întâmpla. Renunță la această gândire negativistă.
Ai încredere în tine! Poate că uneori te înșeli, poate că nu mereu totul este frumos, însă totul se întâmplă cu un motiv.

| BpBycaBestEVer a răspuns (pentru positivity):

Adevarat,cat se poate de adevarat.

4 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Alexaandreea a răspuns:

Buna! Eu cred ca trenuie sa pui accent pe frumusetea interioara, sa nu bagi in seama comentarii rautacioase sau alte opinii inoportune! Da conteaza si cum arati, dar nu in asa mare masura incat sa te urasti pe tine insuti! Te sfatuiesc sa mai slabesti un pic si sa gandesti pozitiv, pentru ca psihicul influenteaza destul de mult!

| lidix a răspuns:

Deci happy increderea in tine este foarte importanta. chestia asta se reflecta in felul tau de a fi. te schimba mult, si este alegerea ta daca in bine sau in rau. increderea in tine se reflecta in orice. in felul in care mergi (is oameni care is asa blegi iar altii cu fruntea sus si mai zambareti), in felul in care vorbesti (de multe ori daca nu ai incredere in tine esti mult mai timid) si cam in orice. trebuie sa ai incredere in tine. asta o sa-ti dea un zambet frumos pe fata si multa bucurie in orice. un zambet face mai frumos pe oricine. dar, adevarul este ca, ca sa fii increzator trebuie sa-ti placa si ce vezi in oglinda. ti-as recomanda sa incerci sa mananci (acum ca tot vine vara) mai multe fructe si legume si sa lasi mancarurile nesanatoase sa scapi de cateva kg. crede-ma ca asta o sa te faca mult mai increzatoare happy been there, done that :p aaa da. si pe vremea cand eram mai neincrezatoare in mine nici nu aveam asa de multi prieteni pentru ca eram timida pentru ca nu voiam sa ma deschid fata de altii ca sa nu fiu judecata. cea mai mare prostie. oricum, ideea e e ca increderea de sine e cruciala happy bafta!