| angel_2962 a întrebat:

Va rog citit tot, sunt disperata. Am o problema foarte des intalnita aici. E despre mama mea. Cum stiti acum sunt Sarbatorile Pascale si toata lumea merge la biserica. Mama mea vineri a facut curatenie si dintr-o data s-a enervat ca nu mi-am spalat papucii si a inceput sa ma injure, ca sunt o paguba, etc. Cand am ajuns la biserica (vineri seara ) era complet alta. Astazi, sambata, a facut mancare si spre seara a facut curat din nou. M-a pus sa dau cu aspiratorul, am dat, m-a pus sa o ajut la mancare, am ajutat-o, m-a trimis de 10 ori la magazin, m-am dus. Dupa ce am dat cu aspiratorul s-a apucat ea sa dea cu mopul si a venit in camera mea unde eu stateam la PC un pat. Am intrebato " sa te ajut? " S-a uitat la mine ironic si a zis " mda ". M-am dus afara sa pun haine pe uscator s cand am intrat in casa a zis exact asa " eu nu te inteleg. O putoare de copil mai mare ca tine nu am vazut, esti un diavol de copil nu stiu de ce mi-a trebuit mie sa te fac. Nimeni nu ar avea nevoie de tine " si predica de-asta jumate de ora, doar pentru ca nu am dat cu aspiratrul sub pat, ceea ce nu am facut niciodata si nu a avut nici o problema. Mi-a reprosat ca o colega face curat si face mancare si face prajituri si eu nu fac nimic. Daca ii spun ca cineva a luat nota mai mica decat mine zice "mie nu imi pasa de atii " si acum ea imi spune de altii. Eu stau la tara si cum e obiceiul de Paste se face bal. In toti anii am mers, acum a zis ca nu ma lasa. Daca nu ma lasa ce fac? Merg copii de 7 ani si nu merg eu, de 14. Deoarece stau la tara voi merge la liceu la oras (Brasov ). Ea mi-a spus ca nimeni nu ar avea nevoie de mine si ca tare i-ar place sa se scape de mine si i-am zis ca o sa plec oricum cand voi merge la liceu si a zis " sa pleci! " Eu nu mai pot. + ca il mai si inseala pe tata si eu nu imi fac curaj sa ii spun ca stiu de " amantul ei ".La scoala, diriginta ne-a spus ca " curva " inseamna femeia casatorita care se culca si cu altii. Acum mi-am dat si eu seama :\ ce sa fac sa nu ne mai certam si sa ma lase la bal?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Probabil e stresată din cauza treburilor care le are pentru Paşte. Încearcă să te duci lângă ea s-o ajuţi. Te duci la bucătărie sau unde face ea treabă şi o întrebi dacă are nevoie de ajutor şi la ce o poţi ajuta. În leagătură cu amantul, eu zic să nu-i zici tatălui tău fiind există şansa ca ai tăi să divorţeze, şi după vei venii să te plângi că s-au despărţit. Vă faceţi vouă rău, aiurea, ea-şi va primii răsplata acolo sus când va veni timpul. Dacă te arăţi harnică pe lângă ea şi ascultătoare şi o mai şi rogi frumos poate o să te lase.

| mona a răspuns:

Ignor-o,vorbeste cu tatal tau

| Adriankuala a răspuns:

Ia atitudine nu lasa capu jos crede-ma ca mama ta la 14 ani nu dadea cu aspiratoru poate cu matura daca iti este teama invata sa nu-ti mai fie

| DaYannaDG a răspuns:

Pff... cam dificila situatia, vorbeste cu tatal tau si incearca sa-i zici de mama ta. Incearca sa-i zici ca, daca ai fi asa cum te face ea, nu ai mai fi ajutat-o, ti-ai dat totusi silinta ca sa o ajuti, toti facem greseli. Zii ca nici ea nu a fost perfecta cand era de varsta ta, esti copil, gresesti. incearca sa o faci sa te inteleaga. daca nu merge du-te la tatal tau, posibil e singurul care te va intelege cat de cat (cred, nu iti cunosc familia). Sfatul meu este sa vorbesti cu tatal tau.
Succes si paste fericit!

| Corynna13 a răspuns:

E trist ce spui tu aici. Esti doar un copil... asemenea lucruri nu merita sa fie spuse nici macar unui dusman, mai ales ca suntem in postul Pastelui. Nu stiu daca mama ta te va lasa la bal. Ea cred ca are ceva probleme, avand in vedere ca nu este nici o sotie fidela. Te sfatuiesc sa te rogi la Dumnezeu sa te ajute in situatia cu mama ta. Poate totusi a spus lucrurile acelea la nervi, fiind obosita de la curatenie si toate cele. Insa stii vorba aia... "omul la nervi spune ce gandeste". Dar avand in vedere ca mama ta il inseala pe tatal tau, nu cred ca a spus asemenea lucruri intamplator. Poti totusi sa ii explici in privinta balului ca iti doresti foarte mult sa mergi, ca toata lumea va fi acolo. Nu stiu daca va accepta, dar poti sa incerci. Oricum, roaga-te la Dumnezeu sa ii ierte pacatele mamei tale si sa aiba grija de tine si de familia ta. Un Paste fericit iti doresc!

| Andrei4003 a răspuns:

Deci pana la urma va fi asa hmmm. Trebuie sa te duci si sa-i zici asa " Mama daca tu nu-ti acepti copilul si nici sotul ( tatal tau ) atunci eu ii voi spune tatalui meu ca te culci cu alt barbat si eu nu voi accepta asa ceva. Eu ma voi muta si numeni nu ma va ori. Eu nu mai pot sa mai suport asa ceva. Eu ma mut in clipa asta. " Asa sa-i spui si vezi daca merge.