| DianaAndreeaDeea a întrebat:

Vreau sa mai imi fac o gaura in ureche acasa.Cum sa procedez ca sa nu se infecteze si sa ma doara mai putin?

Răspuns Câştigător
| jessica22 a răspuns:

Ca sa nu se infecteze acul trebuie sa fie steril, fie iti iei un ac de seringa de la farmacie, fie un ac de cusut pe care il prinzi intr-o penseta si dai cu flacara de la brigheta peste el bine, dar cel mai indicat e acul de seringa pentru ca strapunge pielea mai usor. Ca sa nu te doara prea tare si sa nu curga mult sange, trebuie sa bagi acul cu viteza, dezinfectand locul cu spirt. Cu cat e mai incet, cu atat doare mai tare si curge mai mult sange.

In timp ce iti faci gaura tii cercelul in gura, in saliva ta (dar nu imediat dupa ce ai fumat, daca esti fumatoare). Acul nu il scoti din ureche imediat ce a iesit varful in cealalta parte, lasa-l un pic nemiscat, pana nu mai simti pulsul in ureche. Apoi scoti acul si imediat bagi cercelul. Incearca primele 2-3 zile sa nu pui mana pe el, sa nu invarti, sau sa il schimbi. Gaura sa o faci numai in partea unde ii moale, nu unde e zgarciul acela, sunt foarte multi nervi acolo si risti complicatii. 100% nu poate sa iti zica nimeni daca o sa te infectezi sau nu, eu de exemplu nu mi s-a infectat nici o gaura care am facut-o eu acasa, cu acul de cusut si cu cercei din aia mici si ieftini. Cred ca erau 5000/10000 lei vechi setul de 3 perechi laughing si in schimb mi s-au infectat toate piercing-urile facute la saloane, in tara si chiar de afara. Tine tu cercelul in gura, in saliva ta si pune-l in ureche, pentru ca asa cu saliva ta corpul o sa il accepte mai usor.

Daca consideri ca nu te descurci, du-te la un salon profesionist, nu la orice colt de strada.
Pentru inceput incearca cu cercel medicinal, scazand riscul unei infectii.
Bafta.

3 răspunsuri:
| badgirl22 a răspuns:

Iei din farmacie un ac steril roz (are capatul roz si este cel mai gros pe care l-am gasit eu si acasa il verifici daca cercelul intra pe gaura lui din varf), freci cu spirt urechea unde dai gaura (dar freci puternic ca sa si amorteasca putin), bagi acul din spate in fata dintr-o singura miscare si rapid, stai un minut doua, bagi cercelul pe varful acului, scoti acul si pui cheita la cercel.
Simplu, fara sangerari, fara infectii. 2 saptamani nu dai cercelul repectiv jos si zinic misti cheita cercelului si cercelul pentru a nu se lipi de gaura.

| Umbramafiotul a răspuns:

Fa-ti singura! Nu stii? laughing doamne doamne cu nebuna ta laughing

| Buty_Alexandra_1992 a răspuns (pentru Umbramafiotul):

Nu esti tu putintel cam nesimtit? Ia cresti tu putin si invata sa vezi de treaba. Daca vii aici sa raspunzi doar pentru a-ti etala nesimtirea si lipsa educatiei, mai bine nu o face happy