| Mrd_Ricky_1977 a întrebat:

Buna ziua am implinit 14 ani pe data de 2 aprilie 2016 acum suntem pe 6 septmbrie si sunt ingrijorat deoarece am inaltimea de 1, 54 credeti ca e bine la varsta asta si 45kg, vreau doar sa stiu macar daca so sa ating pana la 18 ani inaltimea de 1, 80 deoarece tatal meu are 1, 80 si mama 1.63 credeti ca ma influenteaza statura mamei mele? va rog sa imi raspundet... Multumesc.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E posibil sa influenteze. Oricum esti inca mic si probabil nu ti-ai avut perioada majora de crestere.
Ca sa influentezi, incearca sa joci basket, sa faci tractiuni sau inot.

| Xdreaper21 a răspuns:

Daca sti fata mama ta influenteaza si la baieti invers
Iar daca ai la 14 1.54 la 18 nu atingi 1.80 daca nu esti chiar dezvoltat/ă adica sa nu mai arati asa copil la 18 ani nu vei atinge 1.80 eu la 11 ani aveam 1.61 iar acum la 18 am abia 1.90 si atunci aveam o urma mai mare de mustata
Deci nu

| 4StarLight a răspuns:

Nu-ți fă griji din cauza înalțimii, crești cu timpul!
Întreabă-l pe tatăl tău în ce perioadă a crescut cel mai mult, pentru că sunt perioade și perioade adică dacă într-un an de înalți 2 cm în următorul de poți înălța 7 cm!
Dacă tatăl tău a început să se înalțe mult pe la 16 ani, atunci ai răbdare până atunci și vei vedea că vei mai crește!
Poate și înălțimea mamei de influențează, dar un 1, 70-1, 75 tot ar trebui să ai!
Încă nu te-ai oprit din creștere, deci ai timp să te faci și de 2 metri! happy
Dacă ai în familie persoane înalte, sigur vei fi și tu, dar înălțimea nu te schimbă ca om, TOT ACELAȘI RĂMÂI! happy

| Mrd_Ricky_1977 explică (pentru 4StarLight):

Ok multumesc foarte mult pentru raspuns, apreciez mult.