| nicocage420 a întrebat:

Bună ziua! Am o intrebare importanta. Cred ca mi-a venit primul ciclu dar nu ma doare deloc. Am 11 ani si incep sa ma ingrijorez. Mi-e jenă să o întreb pe mama mea dacă chiar mi-a venit. Rog seriozitate.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu inteleg de ce iti este jena de mama ta dar ne spui noua, care suntem niste straini. Cand ai probleme, mama e prima care te ajuta.
Ce gandire ciudata ai!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai de ce sa-ti fei jena sa o intrebi pe mama ta, pentru ca este unica fiinta cu care ar trebui sa vorbesti despre problemele de sanatate si cele intime, cand esti copil, ami ales ca tu ai mostenit-o pe ea si tot ceea ce ti se intampla cum, i s-a intamplat si ei si-ti poate da cele mai bune sfaturi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este nici un motiv să îți fie jenă. Ai nevoie de pampers de acum, sau cum se cheamă.

| Fatamuntilor a răspuns:

Alexia,imi amintesc foarte bine momentul bine in care mama mi-a spus tot cea ce trebuie stiu despre ciclu.
Normal asemenea discutii ar trebui initiate de mama(cum a fost meu).Dar poate ca mami luata cu treburi nu si-a dat seama ca fetita ei a crescut.
Asadar porneste tu o asemenea discutie. Ceva de genul., stii mami cred ca mi-a primul ciclu /Stiu ca doar tu ma poti sfatui cel mai bine despre tot ceea ce trebuie sa stiu!

| zurick a răspuns:

E normal să îți vină, nu ai de ce să-ți fie jenă. E perfect că nu ai dureri, nu te ingrijora

| Alverto a răspuns:

Nu are de ce să îți fie jenă! E un lucru normal ca mersul la cumpărături
Ar fi foarte bine sa vorbesti cu mama ta, e singura care chiar te poate ajuta. Trebuie pur și simplu să îi spui că vrei sa vorbești ceva cu ea și îți e rușine, iar lucrurile ar trebui sa vina de la sine

| isemilia a răspuns:

N-are de ce sa iti fie jena. Nu e obligatoriu sa te doara, e posibil sa fii una din persoanele norocoase care nu au dureri.

| Den1sa a răspuns:

Nici pe mine nu ma doare, niciodata nu m-a durut asa ca nu te stresa si nu trebuie sa iti fie jena sa vorbesti cu mama ta, doar spune-i, si mie imi era rusine dar mi-a trecut o sa vezi ca si tu vei deveni mai confortabila cu subiectul in timphappy