| EllaLoveMiley a întrebat:

stiu ca e cam ciudat pentru prima mea intrebare dar e urgent.Va rog sa nu radeti...Este ceva de care mi-e rusine sa discut cu mama si nu cred ca as vrea sa discut cu ea...Deci mie mi-a crescut par pubian dar nu mi-a venit cilcul.De ce? Este ceva rau sau de care sa ma ingrijorez? Adica de vreo 2 ani am par pubian dar ciclu tot nu mi-a venit si ma ingrijorez.Ma puteti ajuta? pup

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

În perioada pubertății (cea care face legătura dintre copilărie și adolescență), apar tot felul de schimbări în corpul tău,printre care și dezvoltarea sânilor, părul pubian și menstruația. Vârsta apariției menarhei diferă de la persoană, la persoană, în funcție de organism. Deocamdată nu ai motive de îngrijorare, sunt unele fete cărora le-a venit prima menstruație la 16-17 ani.
Trebuie să ai răbdare, îți va veni și ție!
Sănătate!

9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani. Daca ti se pare ca este ceva in neregula cu organismul tau, nu ezita sa te consulti cu medicul de familie pentru a fi sigura ca totul este ok.

| Artemisia a răspuns:

Hey.
Nu te ingrijora, ciclul o sa vina si el cand corpul tau va fi pregatit.
Ai rabdare.

| DjBl3ndar a răspuns:

Nu speria nu e nici o problema. Si ciclul pozte veni pana la varsta de 18 ani. Sper ca te-am ajutatwinking

| YunaFFX a răspuns:

Nu este o regula ca aparitia parului pubian sa fie urmata de cea a ciclului menstrual. Fiecare persoana e unica in felul ei (poate ca ai mai auzit de la alte persoane care ti-au spus asta). Nu este motiv de ingrijorare. Numai daca, sa zicem, ai 18 19 ani si nu ai ciclu menstrual e ceva ciudat. Incearca sa nu-ti mai fie rusine de mama ta. Gandeste-te ca si ea a trecut prin aceleasi experiente ca si tine. Nu ai de ce sa ai sentimentul asta. La urma urmei, mama ti-e mai apropiata decat un medic (la urma urmei, ca sa te linistesti, trebuie sa apelezi la cineva sa te lamureasca). Sper sa te ajute ceea ce ti-am spus.

| Ezyo a răspuns:

Te sfatuiesc sa-ti pui totusi rusinea laoparte,vorbeste cu mama ta,ea trebuie sa fie prima persoana din viata ta cu care sa-ti impartasesti intrebarile de gen.
Si nu,nu trebuie sa te ingrijorezi, o sa-ti vina, cu cat mai tarziu cu atat mai bine.happy

| alexa6808 a răspuns:

Nu e ninic de speriat dar nu ai mentionat cati ani ai!

| SuntFata a răspuns:

Heeeiiii nu-i nimic grav si eu sunt la fel ca tine nu-ti face griji o sa iti vina si cu cat mai tarziu cu atat mai bine looool pa pup

| GeannyXdt a răspuns:

Si eu am deja par pubian si am 12 ani si nu am ciclu.Este in functie de cum este dezvoltat organismul.Momentan eu am o secretie.Ma simt tot timpul uda.In timp stiu ca o sa imi vina si mie ciclul.Doar ai rabdare

| EllaLoveMiley explică:

ZburliixD si eu am 12[aproape 13]si am la fel ma simt uda si ciudat adica nu-mi place