| Ald527893 a întrebat:

Bună ziua TPU!
Aș vrea să ma ajutați cu un sfat potrivit.
Imi place de vreo 3 luni de un baiat mai mare ca mine cu 2 ani, eu avand 15 ani.El este la alt liceu si ne întâlnim mereu la autobuz.Este timid si nu prea se baga in seama cu nimeni.Si eu sunt la fel ca el timida si nu am destul curaj sa ii spun ca-l plac.Acum vreo 2 luni mi-am facut curaj si i-am cerut instagramul.El mi-a raspuns foarte frumos si se uita numai in jos.De atunci tot facem contact vizual si sta numai langa mine in autobuz.
Acum am luat o decizie si m-a încurajat si o prietena ca la inceput de an sa ma împrietenesc cu el.Ce credeti? Este o decizie buna?
Tin sa mentionez ca stiu foarte multe despre el si ca este un baiat linistit si foarte timid.Rog seriozitate si vreau un raspuns dragut care sa ma ajute.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Tu doar zambeste-i si lasa-l pe el sa te bage in seama si sa-ti vorbeasca, ca risti sa te repinga.

| Ald527893 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru sfat.Asa voi face, bineinteles dupa vacanta.

3 răspunsuri:
| cehos69 a răspuns:

Timiditatea si frica de respingere sunt din pacate principalele motive pentru care potentiale povesti frumoase se sfarsesc fara sa-nceapa macar, pacat.
Daca vezi ca el nu face primul pas de ce nu il faci tu? Ai ceva de pierdut? Eu zic ca poate de castigat da, cel mai potrivit moment e sa ii marturisesti sentimentele cand simti tu cu adevarat, fara sa te impinga x, y, z de la spate sa o faci, totusi e alegerea ta.
Voi 2 o sa pierdeti foarte mult in viata daca nu va schimbati perspectiva asupra vietii si traiti cu timiditatea, pacat ca pierdeti ceea ce e cel mai important lucru, traitul frumos.

| Ald527893 explică (pentru cehos69):

El nu face primul pas pentru ca este timid si eu sunt la fel ca el.O sa tin cont si o sa-mi fac curaj.Multumesc.