| Andreic776 a întrebat:

Cand te transferi la un alt liceu, trebuie sa ai media mai are decat ultima medie de admitere pe acel profil sau media mai mare decat ultimul din clasa aia?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da! Una din conditii este ca sa ai media EGALA sau MAI MARE ca a ultimului intrata la acel profil, sa nu ai corijente, sa ai mediile incheiate la toate obiectele, sa nu ai note scazute la purtare, sa sustii si sa iei note de trecere la examenele de diferenta si
evidnet daca mai sunt locuri disponibile in clasa respectiva de la acel profil, fiindca directorul are voie sa-ti refuze transferul, chiar daca toate celelalte conditii sunt indeplinite.

| Andreic776 explică (pentru Violleta2022):

Daca raman corigent si iau corigenta ma pot transfera?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreic776):

Probabil ca da, dar va ramane la latitudinea Consiliului de profesori daca te accepta.

| Num?numescBrBr a răspuns:

Regulile privind admiterea în liceu pot varia în funcție de țară sau regiune. Transferul la un alt liceu se face în baza unei evaluări a situației școlare a elevului și a locurilor disponibile în acel liceu. Este posibil ca un liceu să aibă anumite cerințe minime pentru admiterea într-un anumit profil, cum ar fi o anumită medie la examene sau teste de admitere. În astfel de cazuri, elevul ar trebui să îndeplinească aceste cerințe pentru a fi admis. Poate fi luată în considerare și media generală a elevului, precum și performanțele sale în materiile relevante pentru profilul în care dorește să se transfere. Verifică cerințele specifice ale liceului la care dorești să te transferi și să discuți cu consilierul școlar pentru a afla mai multe informații și a obține sfaturi utile.