| buanna a întrebat:

Care ar fi motivul unei persoane la care o intrebi de o parola de pe un sait si acea persoana se supara etc, si isi schimba si parolele, in afara de faptul ca ar ascunde ceva... ce ar mai putea fi?

Răspuns Câştigător
| delya91 a răspuns:

Parola pe un site, e ceva personal, deci se tine secreta si nu se da, numai in cazul in care, unu sau mai multi utilizatori convin sa o foloseasca in comun cu acordul fiecaruia. Deci nu e vb ca ar ascunde ceva, ci e vb de faptul ca vrea sa nu-i fure nimeni acel user sau parola, deoarece e ceva personal precum CNP, pinul de card sau telefon, etc.

| buanna explică (pentru delya91):

Nu cred ca nu am specificat bine,dar tin sa iti zic ca sunt sotia lui,le stiam pe toate pn cat mai cuteva zilea facut ceea ce am zis mai sus,,da mercii pentru raspuns, uite si funda pentru ca o meriti, numai bine si succes in tot ceea ce vrei sa realizezi...

| buanna explică (pentru buanna):

Pana cu cateva zile mai in urma, scuze ca eram atenta in alta parte si m-am balbait tot la ce am vrut sa iti raspund

| delya91 a răspuns (pentru buanna):

Multumesc pentru funda, nu era cazul, dar vreau sa va dau o sugestie in legatura cu parolele.
De ex. eu folosesc un browser care le stocheaza si pot fi vizualizate ori de cate ori am nevoie de ele, conditia este urmatoarea : la fiecare deschidere de cont pe vreun site oarecare, cand apare in coltul din stanga sus o ferestruica unde va intreaba daca doriti sa salvati parola, sa dati click pe 'ok' sau 'da'.
Browserul folosit de mine este Mozilla Firefox ultima versiune in limba romana, dar merg si celelalte versiuni anterioare.
Mai este si o alta varianta de memorare ale parolelor, a nickname-lor sau a altor date de identificare, care la un moment dat, se cer la logare pe diverse site, si anume : se scriu manual intr-un fisier de tip text (notepad sau wordpad), dupa care ele se copiaza separat pe o disketa, cd, sau stich, ori se scriu normal intr-o agenda ceva sau intr-un caiet pur si simplu pe hartie, cam dupa urmatoarea schema ca in exemplul urmator :
parole Yahoo
- user = geta_16
-pass = bunaziua
-mail = geta_16@yahoo.com
date pentru recuperarea parolei (in caz ca se uita, se pierde sau o schimba altcineva) se noteaza datele respective exact cum au fost ele scrise, ca in exemplul urmator:
intrebare secreta : care este numele profesorului preferat?
raspuns secret : domnuldefizica
a doua intrebare secreta : care este numele unchiului preferat?
raspuns secret la a doua intrebare : damian

Este bine de stiut ca intrebarile sunt vizibile, dar trebuie sa completati raspunsurile secrete pentru ca Yahoo sa va trimita un link pentru resetarea parolei, in cazul ca nu le stiti, considerati acel cont pierdut, nu exista alte metode pentru gasirea parolei valabile!
In cazul unor parole de alte site obisnuite, parola pierduta sau uitata se recupereaza trimitand o comanda si mailul cu care v-ati inregistrat pe acel site, parola sau linkul de resetare se trimite in mail si va puteti loga din nou!
Cam atat am vrut sa va precizez, urandu-va numai bine si succes la toate!

| buanna explică (pentru delya91):

Da tu dar asta e cu totul alt ceva

| buanna explică (pentru buanna):

Ori cum eu m-am referit la altele era vorba de relatiile de cuplu nu ce sa faci cu parolele sau etc...ori cum eu din partea mea iti multumesc ca totusi ai avut intentia de a explica