| Alexa1234a a întrebat:

Care e diferenta dintre a plăcea si a iubi pe cineva?
Eu incă nu stiu imi place de un băiat de 4 ani și nu i-am spus.
Am incercat de zeci de ori să-l uit dar fără succes.
Chiar dacă ii stiu defectele tot nu pot să-l uit.
Deci il plac sau il iubesc?

Fundă

Răspuns Câştigător
| Deaad a răspuns:

Cand iti place, iti place doar asa, comportament, infatisare, ca te face sa razi etc.
Iubirea e un sentiment mult mai puternic.

Ia sa vedem. Test:
1.Ai plans din cauza lui?
2.Adormi greu pentru ca te gadnesti numai la el?
3.Ai face orice pentru el?
4.Esti trista cand el e trist?
5.Nu ai pofta de mancare?
6.Simti un fel de "euforie" cand esti pe langa el?

Daca ai raspuns "Da" la intreabarile astea, inseamna ca il iubesti.
Si iubirea se afirma si se dezvolta in timp.
Tu daca simti ceva pentru el de 4 ani,mira-m-as sa nu te fi indragostit pana acum.

De asemenea,contextul din care poti sa iti dai seama ca iubesti cu adevarat este cat de puternica e depresia care ar urma si va urma cu siguranta,dupa ce vei afla ca ori are pe cineva, ori nu te place, ori moare etc.
Daca l-ai iubit cu adevarat, pregateste-te pentru depresie.
Pentru ca incurajarea suprema este descurajarea.
Pana la urma ori o sa afli ca are pe altcineva, ori daca vei fi cu el o sa se termine la un moment dat.
Daca ai depresie 6 luni e foarte bine.
Spera sa nu ai un an.

De asta evit sa ma mai indragostesc.
Este un sentiment pe atat de frumos, pe atat de distructiv si nenorocit, la debutul lui si la inceputul carierei tale in acest domeniu al vietii.
Te distruge psihic.Nu te mai gandesti la tine, nu te mai gandesti la nimic decat la persoana respectiva.

Bucura-te.
Voiam sa iti bag o ironie, ca n-aveam chef de intreabrea ta, dar m-am razgandit.Am zis sa te ajut un pic ca stiu si eu cum e.

| Alexa1234a explică (pentru Deaad):

In preajma lui mă emotionez rău, nu pot să-l privesc in ochi.
Chiar dacă uneori imi spun de să-l plac?, ce are?, degeaba il plac. Si incerc să găsesc motive ca să nu-l mai plac dar mereu renunț.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce defecte are baiatu?

| Drimmero a răspuns:

Pur si simplu,, cand iubesti pe cineva, toata fiinta ta e dispusa sa lupte pentru a avea acel cineva langa tine, te gandesti numai la persoana iubita, nu mai mananci, pierzi serile gandindu-te si facandu-ti scenarii in cap.
De placut placi pentru fizic, comportament, felul in care gandeste,, placi ceva de la o anumita persoana.

| Doub a răspuns:

Il placi, iubirea e ceva, eheeeee
plus ca probabil ai ajuns putin obsedata de el pentru ca nu e al tau