| TudorFox a întrebat:

Care sunt cauzele pentru care unii oameni sunt mai tacuti asa si nu vorbesc ca cica " nu au ce sa spuna "? Sa fie pentru ca mai mult stau in casa decat sa iasa pe afara? Si asta te face sa nu ai niciodata nimic de spus? Sau care e faza?

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu cred că da, pe lângă că nu prea au chestii de povetit, stând și mult timp în casă ajungi să nu-ți mai vină natural socializarea și să devină genu ăla de activitate pentru care trebuie să depui efort.

| TudorFox explică (pentru Adry05):

Si care e rezolvarea?

| Adry05 a răspuns (pentru TudorFox):

Să iasă mai mult, să se expună situațiile unde e folosită comunicare

| AdelinaC a răspuns:

Asa fac si eu de multe ori. Pai un motiv poate fi acela ca persoana din fata ta nu este una cu care te simti bine sa ai un dialog si atunci preferi sa te prefaci timid sau sa bagi fraze din astea cum ca nu ai ce sa zici. Mai pot fi complexe ascunse, depresii, etc

| RAY a răspuns:

Depinde de temperamentul fiecaruia + personalitatea dobandita +experiente din trecute, sau pur simplu nu vezi rostul sa vorbesti, e adevarat ca socializarea virtuala creaza anexitate, depresie

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Fie nu au subiecte in comun sau nu se informează despre ceva despre care se discuta, fie sunt prea timizi sau nesiguri acei oameni.Alte explicații nu văd!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suntem suficient de inteligenti incat sa ne vedem de treaba noastra si sa nu bagam prostii in seama. De asemenea, cand suntem intrebati de cei inferiori "De ce nu vorbesti?" etc. preferam sa spunem ca nu avem ce spune decat sa intram in conflicte despre politica sau alte mizerii.

| Cduncfujndf a răspuns:

Fiecare e diferit, unele persone poate chiar au de povestit multe lucruri, dar poate nu le place să vorbească. Sau altele nu consideră importante anumite lucruri și consideră că sunt prea banale să vorbească despre ele.

| Anonima0905 a răspuns:

Păi unii oameni pur si simplu sunt mai timizi/antisocial decât alții. Sunt anxios sau paranoici, asa ca prefera sa nu vorbeasca cu nimeni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonima0905):

Nici macar nu stii ce inseamna antisocial dar folosesti termenul, se vede de ce nimeni nu te baga in seama laughing