| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt semnele ca iti vine ciclu mestrual? Funda pentru cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| Alexaaandraaa a răspuns:

Simptome fizice:

-umflarea si sensibilitatea sanilor
-retentia de lichide, balonarea, cresterea in greutate
-schimbari ale tranzitului intestinal
-acneea (cosurile)
-scurgeri ale sanilor la apasarea sanilor sau a mameloanelor (orice scurgere neprovocata de aceste manevre ar trebui sa fie evaluata de un medic)
-pofta de mancare exagerata (mai ales pentru dulciuri sau mancaruri sarate)
-schimbari ale ritmului nictemeral (al somnului)
-oboseala, lipsa de energie
-scaderea libidoului
-durerea mai ales de cap, ale sanilor, ale muschilor si articulatiilor, de spate (mai ales in regiunea inferioara imediat inaintea primei zile de ciclu menstrual).

Simptome comportamentale:

-agresivitatea
-atitudine retrasa fata de familie si prieteni.

Simptome emotionale:

-depresie, tristete, deznadejde
-furie, iritabilitate
-anxietate
-schimbari de dispozitie
-incapacitate de concentrare, scaderea atentiei.
Prin definitie, sindromul premenstrual apare in perioada luteala (intre ovulatie si debutul sangerarilor menstruale). Acestea pot apare pe intreaga perioada descrisa mai sus sau doar pentru o scurta perioada de timp in perioada de ovulatie sau in zilele imediate dinaintea menstrei. Femeia observa ca severitatea si modul de aparitie a simptomelor variaza de la o luna la alta si ca acestea apar sau dispar fara o cauza clara.
Succes! puppy dog eyes Pup!:*

6 răspunsuri:
| SyMy24 a răspuns:

Dureri in zona abdomenului sau/si a spatelui.

Pa pa!

| Angellx3 a răspuns:

Semnele care sunt cel mai des intalnite :
- dureri ingrozitoare de burta
- o stare de moleseala
- isi ies multe cosuri
- dureri la spate
-umflarea si sensibilitatea sanilor

Ca sa-ti treaca pui intr-o sticla goala apa calduta si o pui pe burta happy dar sa ai o bluza pe tine te bagi in patura si stai linistita. nu ai voie sa faci efort fizic sau sa faci baie foarte fierbinte

| heiii a răspuns:

Hmm..nu stiu care sunt semnele in general, dar iti pot spune cum a fost la mine.ma imbalonam des, aveam stari de oboseala, nu aveam chef de nimic, ma simteam ciudat. starile mele au fost destul de intense, incat m am dus la doctor pentru ca'' credeam ca am vreo problema.dar alte persoane nu simt mai nimic.verisoarei mele de exemplu i a venit cand nu se astepta.fiecare individ este diferit.

| funyartist a răspuns:

Pai in primul rand sunt "celebrele dureri de abdomen".....eu personal cand stau intinsa ma doare mai tare dar trebuie sa gasesti o pozitie confortabila tie si sa iei un nurofen ca sa te mai lasa durereahappy. Dupa ar fiiiii ca semne fizice ocazonalele dureri de cap si lipsa poftei de mancare, ti se vor umfla sani si vor fi mult mai sensibili la atingere asta pentru ca, corpul tau se pregateste de eventuala sarcina. Ca semne psihologice ( sa zic asa) ti se va schimba starea de spirit foarte des, vei fi irasciblia si nu prea ve suporta pe nimeni langa tine( cel putin asa mi se intampla mie ) happy, vei fi mofturoasa si teve supara destul de usor. A....si vei avea pofta de ciocolata. Sper ca te-am ajutathappy funda te rogg

| Denisa20000 a răspuns:

Iti ies cosuri, te doare burta, la mine astea sunt semnele happy Fundita?

| cezaragiorgiana a răspuns:

Te doare burta esti somnoroasa si vrei sa mananci dulciuri se poate sa te doara si rinchi happy si apar cosuri dar nu neaparat tongue