| SandraC a întrebat:

Ce medie imi iese la romana daca in oral am 10, 8, 9, 8 si la teza am 8?

Răspuns Câştigător
| zdrangoi a răspuns:

1.Faci media notelor.
2.Inmultesti rezultatul cu 3.
3.Aduni teza.
4.Imparti la 4.

1)10+8+9+8=35 35:4=8.75
2) 8.75x3=26.25
3) 26.25+8=34.25
4) 34.25:4=8.5625
->8.56->9.00

| xCherri a răspuns (pentru zdrangoi):

Nu asa se calculeaza mediahappy

| zdrangoi a răspuns (pentru xCherri):

Mai informati-va si dupa aia faceti comentarii :
http://www.calificativ.ro/Cum_sa_iti_calculezi_mediai-a18211.html

17 răspunsuri:
| Didi908 a răspuns:

Iti iese 8 sau 9!

| ewygirl a răspuns:

Draga zdrangoi, imi explici si mie te rog de unde ai scos tu x 3? ...Media aritmetica este egala cu a+b totul supra doi sau a+b+c totul supra trei.(suma numerelor supra numarul de cifre pe care il avem)Nicaieri nu scrie ca trebuie sa inmultim cu 3.Imi explici te rog.Multumesc.

10+8+9+8=35
35:4=8,75
8,75+8=16,75
16,75:2=8,375; Practic 8, 37
deci media iti iese 8.Imi pare rau dar rezultatul domnului/domnisorului zdrangoi este gresit.
Nu se inmulteste la media aritmetica!

| xDianaa a răspuns (pentru ewygirl):

Asa se calculeaza media la materiile la care se da teza. Intreaba orice profesor.

| zdrangoi a răspuns (pentru ewygirl):

De acord cu tine.
asa se calcula si mi se pare mult mai aproape de adevar.
ceea ce stiai tu (ca si mine dealtfel) nu mai este de actualitate.
calculul se face asa cum am scris.
uite si aici :
http://www.calificativ.ro/Cum_sa_iti_calculezi_mediai-a18211.html

| LanaDelReyFan a răspuns:

La romana si la mate media se calculeaza altfel decat la celelalte materii

| LanaDelReyFan a răspuns:

Si mie tot 9 mi-a iesit...big grinbig grin Bravo!

| LanaDelReyFan a răspuns:

big grin Eu ma bucur

| SandraC explică:

Va multumesc mult

| SandraC explică:

Am aflat.Media mi-a iesit 9

| dani1 a răspuns:

Iti iese 9.