| Andy300 a întrebat:

Ce parere aveti despre moda emo? v'ar placea sa fiti emo? de ce?

Răspuns Câştigător
| Adya20 a răspuns:

O luam de la capatlaughing Emo nu este o moda sau un curent! Nu ne dam dupa moda sau dupa vreme! Am 20 de ani si sunt emo si nu mi-e rusine sa recunosc! Asta nu inseamna ca sunt in depresii!happy A fy emo nu inseamna ca trebuie sa fy trist, suparat tot timpul, nu inseamna ca trebuie sa plangi sau sa te tai, nu inseamna ca trebuie sa te sinucizi sau sa te imbraci in negru complet, nu inseamna ca trebuie sa fy gay sau lesby! Subiectul asta a fost abordat gresit in Romania de niste copii care nu au minte! Iar unii adolescenti se poarta dupa cum au inteles acest cuvant, adica prost! Interpretarea cuvantului in sine conteaza foarte mult, in functie de asta te manifesti corect sau gresit!
A fy emo nu este un lucru rau pentru ca nu are de a face cu ce am mentionat mai sus, acesti oameni sunt oameni neintelesi care desi sunt descurajati lupta pentru a demonstra ca majoritatea se insala in privinta lor! Aceste persoane chiar daca sufera de multe ori nu arata, aceste persoane din traumele pe care le traiesc din copilarie desy ai crede ca ajung rau realizezi ca ajung mai bine decat te-ai astepta! Sfat nu subestima pe nimeni! Acesti oameni sunt mai sensibili si au alte ocupatii mai putin obisnuite pentru cei din jur.cum ar fy muzica, chitara, dansul, compunerea versurilor, motoare, stil vestimentar, freza, arta, desen, machiaj, toate acestea par lucruri anormale nu-i asa? Atunci hay sa ne gandim de ce in anumite reclame sunt selectate astfel de persoane? Si de ce astia emo au parte de un servici mai bun decat altii? Pentru ca au un avantaj din start, din muzica pe care o asculta invata automat limba engleza! Si nu numai.Am dat putine exemple, as putea scrie un roman legat de aceasta tema! Pentru voi cei normal a fy diferit este egal cu a fy ciudat! De ce as pleca urechea la ce spune lumea? Vreti sa cred ca imi vrea binele? Un exemplu concret. dupa cum am spus la inceput sunt emo, sunt o persoana sensibila, imi place sa compun versuri iar apoi sa cant la chitara, ador desenul, dansul si muzica in sine! Sunt o persoana vesela chiar daca nu am motive, fac pe oricine sa rada sau binedispun pe toata lumea! Stiu sa ascult, nu judec si nu critic pe nimeni, nu subestimez pe nimeni, nu invidiez pe nimeni! Sunt o persoana sociabila, amuzanta si serioasa cand este cazul, chiar daca am probleme cu parintii si ma afecteaza nu inseamna ca trebuie sa ma tai! Deci cei care nu stiu despre ce e vorba mai bine s-ar informa cum trebuie inainte de a sustine niste aberatii deplasate referitoare la acest subiect!

2 răspunsuri:
| ☆♥spery♥☆ a răspuns:

E o modă care va trece curând, care parcă a intrat cu forța în adoleșcenții de azi. Unii așa se simt bine( îmbrăcați în negru, cu vene tăiate) pentru că în acest fel își manifestă unele sentimente. Dar odată cu maturizarea îi va trece oricărui adoleșcent faza cu emo. De obicei, persoanele închise în ele, cărora nu le place să discute, să socializeze și să ceara ajutorul și sfaturile altcuieva sunt emo. Prin acest stil rebel ei își găsesc înțelegerea și intimitatea de care nu prea au parte în jurul lor. Nu mi-ar plăcea să fiu emo pentru că aș deveni dificilă și necomunicativă, iar asta ar agrava și mai mult problemele pe care le am.

| BRoxana a răspuns:

Moda emo e ceva trecator, adica a cam trecut, acum se poarta scene, moda emo e ceva funk, moda emo ce ceva nou, ce daca iti place imbracamintea si bla bla bla il adopti, faza cu te tai cu lama e partea 2a si e trebuie lor, bine zis o MODA pentru ca e doar o moda si atat.happysa fiu emo? mii se pare ciudat sa te caracterizezi printr-o denumire de pa net ce ai auzit ca au o tunsoare pa ochi si poarta anumite haine, consider ca sunt capabila sa am stilu meu propriu sincer sunt:rokerita, metalista, punkerita => eu si e stilul meu propriu, cine nu e in stare sa fie el insusi se catalogheaza drept EMO si atat