| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre viata la tara?
Exista mari diferente intre viata la tara si cea de la oras?
Funda pentru cel mai frumos raspuns! Multumesc!

9 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Depinde de modul in care vrei sa traiesti, dar mai ales de conditiile de acolo, care nu prea se pot compara cu cele de la oras (insa depinde foarte mult de zona, fiindca unele sate au aproape aceleasi facilitati ca la oras).
Cand eram mai mica imi placea sa stau saptamani la rand acolo, deoarece cunoasteam mai multi copii cu care ma jucam, insa acum nu pot sa stau mai mult de 2-3 zile la rand in locul acela, fiindca este aproape pustiu si incredibil de plictisitor. Tocmai m-am intors de acolo acum cateva zile (planuisem sa stau o saptamana, insa a treia zi m-am intors acasa) si timpul trecea incredebil de greu, indiferent de ce as fi facut. In plus, tot ce vreoiam sa fac imi lua de trei ori mai mult timp decat acasa (baie, mancare etc.).
In concluzie, nu mai e pe placul meu sa petrec timpul acolo, din cauza ca nu mai am ce sa fac si nici cu cine. Insa daca preferi sa ai o perioada de liniste si sa te detasezi putin, este locul ideal.

| măcheamăăăî a răspuns:

Eu una stau la tara si e foarte frumos.Nu m-as imagina stand intre patru pereti zilnic.La tara e bine daca nu ai prea multe animale, in plus poti esi oricand la iarba verde, in padure, la un rau ceva...

| YunaFFX a răspuns:

Depinde si de varsta pe care o ai. De multe ori, tinerii aleg orasul pentru ca acolo ai mai multe optiuni cand e vorba de entertaining (gen pub-uri, cinematografe, sali de jocuri, cluburi, etc.) dar si de oportunitati cand vine vorba de oferte de joburi, universitati mai bune, programe de internship. In schimb ai parte de agitatia aferenta orasului.
La tara e locul unde te poti relaxa, ai parte de un moment de respiro, dar, cum se spune, e mai mult de munca (mai ales daca ai o casa la tara, animale de ingrijit) si nu ai atat de multe optiuni cand vine vorba sa te distrezi. De oferte de munca nu mai pomenesc.
Cat despre diferente, depinde din ce punct de vedere privesti. Daca esti un tanar care are facultatea in Bucuresti, sa zicem, n-ar da niciodata viata de oras pe viata de tara (vorbesc la general, exista si cazuri particulare). Pe cand o persoana cu o varsta de 40-50 de ani va prefera viata la tara pentru ca deja e satula de agitatia din oras (in conditiile in care, in Romania, majoritatea locurilor de munca bine platite sunt in zonele urbane).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai daca ai o situatie materiala cat de cat buna,cred ca e mai misto sa stai la tara,dezavantajul e ca lumea e mai inapoiata, unii s mai cocalari si daca de exemplu esti emo sau ai par lung sau etc intelegi tu, te privesc ciudat, oricum daca vrei sa ti faci o cariera sau un viitor, la oras e mai bine

| MariaChrii a răspuns:

Da exista diferente intre viata la tara si cea de la oras

Viata la tara:aer liber si proaspat,produse alimentare mai proaspete,mult spatiu pentru activitati in aer liber,pomi fructiferi, vecini mai amabili, poti face cat zgomot vrei caci nu sp nimeni nimic, esti mai aproape de natura la tara decat la oras intr-un parc, oameni mai respectuosi, viata la tara este mai poetica(am auzit de atatea ori mah ce sa scrii in compunerea asta ca nu am inspiratie pai cum sa ai daca stai in fata unui pc 24/7 inchis intre 4 pereti?), iti faci prieteni mai usor(adica nu la o tigara sau o maria[pentru cei ce stiu])

viata la oras
stai intr-un apartament inchis intre 4 pereti, nu iesi afar decat in fata blocului inconjurat de alte blocuri mai rar in parc, auzi injuraturi din 5 in 5 min(acum depinde de zona in care stai),produse alimentare mai vechi decat la tara,trebuie sa faci liniste ca doarme vecinul de jos, ca sa mananci un fruct trebuie sa cobori jos(pleonasm stiu) sa te duci la piata, sa alegi din zeci de mere care stau acolo cine stie de cand, sa il speli, sa il cureti(desi coaja contine mai multe vitamine decat fructul in sine) si avia apoi sa il mananci, poluarea aerului(vrei sa aerisesti camera si intra mai mult praf/fum), esti trezit xde cine stie ce vecin sau masina

in concluzie viata la tara este mai frumoasa decat cea de la oras
Viata la tara de -Dulilu Zamfirescu inspirat de viata celor de la tara

| ChristinaGM a răspuns:

La tara ai mai multa libertate dar ai si mai mult de muncit.Eu as da viata de la tara pe aia de la oras.

| xAndraa23 a răspuns:

Buna. Pai exista o multime de diferente intre aceste 2 vieti. Cei de la tara sunt mult mai sanatosi decat cei de la oras asta e cert, dar stilul de viata este complet diferit. Cei de la oras beneficeaza de aer extrem de curat, se bucura ca pot creste animale cu usurinta, fara sa-si faca griji unde le vor tine. Acest lucru este undezavantaj pentru cei de la oras. Un dezavantaj pentru cei de la tara este faptul ca ei, nu beneficeaza de aceleasi conditii si aici ma refer la : locuri de joaca pentru copii, spitale cu doctori mai specialisti, distractii. Aceste 2 vieti combinate pot rezulta un stil de viata foarte frumos. Acum, daca stam sa ne gandim fiecare se simte bine unde traieste, daca nu s-ar simti nu ar mai traii in locul respectiv. Te Pup Pa pa! happy

| lunaroz a răspuns:

Viata la tara este deosebita pentru ca acolo ai tot timpul liber sa alergi pe pajistile verzi, poti sa te joci mereu cu ce vrei, poti sa stai la umbra unui pom in liniste acolo este aer curat ca cerul diminetii ce rasare odata cu frumusetea naturii... diferentele intre oras si tara sunt: la tara oamenii se cunosc intre ei, iar la oras nu toata lumea se cunoaste! la tara poti sa-ti cultivi ce vrei pentru ca ai destul spatiu sa faci ce vrei iar la oras nu ai mult loc deoarece la oras sunt foarte multe blocuri si foarte putine case... sper ca te-am ajutat primesc fundita?

| lunaroz a răspuns:

Cui ii dai funda?