| Anonym3434 a întrebat:

Ce personaj istoric reprezinta numele Robert? (o tema tampita la romana) si nu gasesc nimic pe net.

Răspuns Câştigător
| mirianamorosan a răspuns:

Imprumut modern din apusul Europei unde, sub diferite forme, este foarte frecvent, Robert este un vechi nume de origine germanica atestat inca din sec. 6 sub forma Hrddebert. La origine un compus, acesta este format din doua elemente curente in antroponimia germanica: hrod-, hroth- „faima" (goticul hrotheigs „faimos, vestit", germ. Buhm „faima, glorie"), ca inClotilda; Ludovic; Roland; Rudolf etc. si berth „stralucitor, ilustru, celebru" (goticul bairths, engl. bright etc.) ca in->Albert; Berta, Herbert etc. Latinizat, numele apare in sec. 7 sub forma Rodebertus si apoi Robertus, pastrat cu foarte mici modificari in partea finala, in limbile romanice din apus.