| Lavinia_Denisa_2000_7V9j a întrebat:

Ce pot face dacă cineva postează poze cu mine pe o rețea de socializare, fără acordul meu și plus de asta, aduce jigniri grave la adresa mea? Se poate merge la poliție sau ceva?

Răspuns Câştigător
| alecsawng01 a răspuns:

Pai in primul rand poti raporta acea postare la acel site de socializare. Exista o sectiune speciala din cate stiu eu si la Instagram si la Facebook pentru asa ceva, sau le poti da direct un email, cu linkul postarii sau cu acel screenshot, linkul acelui profil si sa ii rogi sa faca ceva in aceasta privinta (ii pot suspenda contul din cate stiu). Iar legat de politie, sincer in tara noastra nu cred ca e foarte bine definita vreo lege care sa i faca ceva concret autorului... Dar te-as sfatui sa incerci. Poti depunde plangere online. Sper sa reusesti! (Dar ce stiu 100% sigur, este ca mereu poti raporta orice postare de acest gen, si ea va fi stearsa, de aceea iti propun, fa screenshot, drept dovada, pentru orice eventualitate)

| Lavinia_Denisa_2000_7V9j explică (pentru alecsawng01):

Mulțumesc, o să încerc
e un cont fals și nu sunt singura persoană de care și bate joc

| alecsawng01 a răspuns (pentru Lavinia_Denisa_2000_7V9j):

Atunci incearca sa nu le dai satisfactia pe care o vor, adica sa comentezi sau sa te iei de ei, prefa-te ca nu ai vazut, si raporteaza postarea fara sa mai spui la nimeni, pentru ca poate fi oricine pana la urma urmei. Va fi uitat rapid daca nu-i vei da importanta.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Poți raporta respectivele postări sau poți trimite un mesaj gratuit pe www.siguronline.md

| Katona_Claudiu_1999 a răspuns:

Sub poza de profil al persoanei respective apeși pe mai multe, și o raportezi (va fi necesar să alegi și unul din motivele puse la dispoziție de Facebook)