| user11080601008 a întrebat:

Ce pot face daca sunt adolescenta iar parintii mei sunt foarte stricți? Nu merge cu discuțiile si chestiile de genul asta oricat as insista, ei au genul ala de gândire comunista. Din cauza ca nu puteam sa ies mereu in oras ca aveau ei teorii ca nu ma vad cu fete si ca mint oricat de mult ii sunam cand ajungeam si oricâte poze faceam, era mereu vina mea. Nu puteam lasa niciun baiat sa stea langa mine ca "aveam treaba cu el" sau alte rahaturi. Alte fete se distrează si nu vorbesc despre cele care isi fac de cap cu baieti sau chestii de genul asta, doar zic, treaba lor pana la urma, dar mi-e foarte greu si ma gandesc tot mai mult ca n-are sens. Nu stiu ce as putea face in cazul asta daca nu merge cu vorba buna si de insistat. Am insistat foarte mult pe tema asta si doar se enerveaza, nicio schimbare. Nu vreau răspunsuri de genul "mai bine inveti" ca nu m-ar ajuta cu nimic, n-are legatura. Va rog sa-mi spuneti care sunt soluțiile in afara faptului de a ceda cu tot si toate. Am inteles treaba cu ieșitul sau asa mai departe dar stau cu lunile in casa si nu ies nici macar pana la magazin, normal ca nu ar rezista nicio prietena sa aiba asa prietena care nu poate sa iasa nici pana la colt ca este data in urmărire deja.

17 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Cati ani ai?

| user11080601008 explică (pentru aditimus):

| aditimus a răspuns (pentru user11080601008):

Pai asta insseamna ca ai parinti protectori, bucura-te de ei ca iti vor binele dupa ce ai 18 ani poti face ce vrei tu!

| user11080601008 explică (pentru aditimus):

"protectori" inseamna sa te tina mai din scurt, adica sa încerce sa fie deschisi cu mine si sa mi dea sfaturi etc nu inseamna sa stau cu lunile in casa si sa n am voie cu prietene si chestii de genul asta. de la 18 ani ce o sa pot face?laughing))) o sa pot iesi la magazin fara sa anunt?

| aditimus a răspuns (pentru user11080601008):

Yep

| Violleta2022 a răspuns:

Parintii tai sunt stricti fiindca le-ai dat motive si acum te supravegheaza cu strictete, tocmai pentru a se asigura ca nu repeti gerselile din trecut sau nu faci alte probleme si necazuri.

Sunt niste parinti normali, asa cum sunt toti parintii care-si iubesc copii si au grija de ei.
Bravo lor, ca te supravegheaza si nu te lasa acolo unde nu ai voie la anisorii astia.

| user11080601008 explică (pentru Violleta2022):

Nu am facut nimic laughing) i am lasat sa se uite chiar si la mine in telefon oricand si le povesteam de conversații avute cu alte fete si chestii de genul. unde sa nu ma lase? la magazinul de peste drum? e limita de varsta? nu ma lasa sa ies in fata portii fara sa vina dupa mine. astia nu sunt părinți normali. si oamenii care zic ca e normal sa nu ti lasi copilul in fata casei fara sa te uiti pe geam tot timpul sau sa iesi dupa el, in clasa a 8a, cred ca au probleme la fel de grave laughing acum nu stiu

| Violleta2022 a răspuns (pentru user11080601008):

La 14 anisori ai facut sex, deci esti super obraznica si neascultatoare, ceea ce meriti mai mult decat supravegheata, chiar pedepsita foarte serios de parinti.

Uite aici, unde ai declarat chiar tu ca ai avut sex:

"în 14 Iulie | marriaaa14 a întrebat:
Daca merg la medicul ginecolog si ultimul contact sexual a avut loc mai exact pe 30 mai, se poate constata cu exactitate daca sunt sau nu virgina? atunci a fost prima si ultima data, si nu a curs deloc sange. nu am avut nicio problema dupa, menstruația imi vine in mod normal. doar ca parintii mei s-ar putea sa ma duca la medicina legală sau la un ginecolog din orasul meu sa vada cu exactitate daca sunt sau nu virgina."

https://www.tpu.ro/......xactitate/

| user11080601008 explică (pentru Violleta2022):

Daca v ati fi uitat in comentariile postării respective, era vorba despre o problema acolo. zic eu, poate nu a fost cu acord din partea mea si le-am zis parintilor ce s-a intamplat. dar in fine vad ca stiu altii mai bine decat mine, necunoscuții de pe internet laughing vreți sa spuneti ca, presupunând, ca am fost o victima, trebuie sa fiu si pedepsita de părinți? nu aveti dvs treaba cu situatia si nu are rost sa va spuneti punctul de parere aiurea pentru ca am zis deja ca e o situatie sensibilă si nu e matur sa discut cu asa ceva pe internet. am vrut doar sa stiu daca se poate declara deoarece aveam nevoie de dovezi, nu am zis o de frica.

| Miruna333 a răspuns (pentru user11080601008):

Aceasta femeie e plina de venin, nu poate mai mult. Nu o baga in seama. Daca te-a mentionat si intr-un comentariu de al ei la o intrebare, are problemelaughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru user11080601008):

Despre ce victima vorbesti? Ai fost violata?
De ce nu stiu parintii? Ai ajuns de urgenta la medic legist si Politie, sa se constate violul?

In ambele cazuri parintii trebuie sa te tina inchisa in casa sis a iesi numai cu ei, daca cineva te urmareste si-ti vrae raul. Ai totusi 14 ani si nu parintii sunt comuniti, ci ideile tale de fuga si rebeliune nu sunt normale.
Nu-i normal sa ai sex la 14 anisori!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum îți interzice? Te ține legată? Dacă nu, atunci fugi.

| user11080601008 explică (pentru sadrian46):

Nu ma ține nimeni legată, n am unde sa fug.

| sadrian46 a răspuns (pentru user11080601008):

Am spus să fugi în sensul să ieși afară fără să ceri voie, să ieși pur și simplu.

| user11080601008 explică (pentru sadrian46):

Nu am cum, m ar certa foarte rau plus ca am camere din cauza ca stau la casa, poarta se deschide cu cheia pe care doar ei o au si gardul nu l-as putea sari fara sa ma accidentez happy mai ales sa fac atatea eforturi daca stiu ca in maxim 1h ma suna sa merg acasa si se asigura ca atunci cand ajung nu o sa mai am niciodata sansa sa ies

| sadrian46 a răspuns (pentru user11080601008):

Poarta se deschide cu cheia. Deci tot închisă, arestată ești. Ca să poți sări gardul, pune un scaun. Unde stai, la oraș sau la sat. Sună la primărie și spune că ești în arest la domiciliu.

| user11080601008 explică (pentru sadrian46):

laughing nici daca eram in arest la domiciliu nu cred ca se simtea asa vreodata. era de preferat sa fac o fapta imposibil de acceptat si sa ma aresteze. poate era un gand mai liniștitor pentru mine rolling on the floor