| NuConteazCineSunt0 a întrebat:

Ce sa fac ca sa nu mai am o parere proasta despre mine si sa ma accept asa cum sunt? Ma consider cea mai urata persoana din lume. Uneori chiar plang din cauza asta. Fara jigniri...am anxietate, ma simt ca dracu.
Orice sfat ma ajuta si apreciez ca incercati sa ma ajutati.

10 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Pai de ce crezi asta? Ai niște defecte fizice? In cazul asta sa știi ca aproape orice se poat corecta, exista medici care fac minuni, exista saloane care fac minuni. Decât sa stai cu capul aplecat toată tinerețea ta și sa nu te poți bucura de nimic, încearcă sa faci ceva.
Știu ca o sa spună toți ca trebuie sa te accepți așa cum ești și sa nu iti pese de părerea celorlalți. Sa fim serioși, nu toată lumea reușește asta. Cel mai important in e sa te iubești pe tine și sa te simți bine in pielea ta. Și dacă tu crezi ca asta nu se poate datorită caracterului sau aspectului fizic, încearcă sa faci ceva in privința asta.

| Andreeush a răspuns:

Ai încercat să vorbești cu cineva despre asta, despre cum te simți?

| NuConteazCineSunt0 explică (pentru Andreeush):

Nu am prieteni, nimic..toti isi bat joc si cand gasesc alte persoane noi uita de mine si incepe sa rada cu ei de mine

| Donsavas a răspuns:

Consulta un psihiatru! Anxietatea e o boala si se trateaza. Medicatia iti va da incredere in tine, cu timpul.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Pur și simplu fii indiferent, fa ce vrei fara sa îți pese de părerile altora, nu te întreba cum vor alții, gândește-te un hobby.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

De asemenea, nu trebuie sa arăți că ție frica de lucrurile noi, pur și simplu încearcă să nu refuzi niciodată ce ți se ofera.
Toate cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa te analizezi, sa te cunosti mai bine si sa vezi care este cu adevarat problema. Sa descoperi tu de una/unul singur/a care este sursa problemei si ce s-ar putea face cu adevarat ca sa fi tu fericit/a. Pana la urma tu esti singura/ul care poate face ceva. Si daca tu nu sti cu exactitate adevarata sursa a problemelor tale si nu esti si dispus/a sa faci o schimbare cu adevarat. Atunci e si normal ca mai nimic sa nu se schimbe. Ar trebui sa accepti faptul ca mereu va fi cineva mai bun ca tine si ca pur simplu tu poate esti din unele puncte de vedere mai prejos decat alti oamenii. Nu ar trebui ca asta sa ajunga sa iti fie o piedica in dezvoltarea ta personala. Daca ceva nu iti convine la tine si crezi ca chiar este necesar sa fi intr-un anumit fel, atunci munceste. Incearca sa dobandesti ceea ce vrei. Chiar si daca e vorba doar de aspectul exterior. Din punctul meu de vedere,
se poate face ceva si acolo. Chiar daca omul in cauza nu e tocmai cel mai placut om la aspectul exterior. Poate face totusi ceva ca sa indulceasca situatia si sa se faca mai placut. Si cel mai important este sa lucrezi totusi la interior. Pana la urma fizicul atrage nu si sustine.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Salutare!

Stiu prin ce treci si stiu ca nu este deloc ușor. Iti trebuie ambiție sa treci peste asa ceva iar tu nu deti asa ceva la momentul de față.

Orice problema are o cauza, o rădăcina. Va trebui in primul rand sa stai sa analizezi si sa descoperi sursa cu pricina. Aseaza-te undeva comod si stai de vorbă tu cu tine. Ce te face sa te simti in felul asta? Stiu ce o sa spui. "TOTUL". Asta va striga vocea in capul tau. Începe prin a respinge acest cuvant. Nu exista totul.

Dupa ce ai stat bine si te-ai gandit ce NU iti place la tine, afla ce iti place. La fel, vocea ta va striga "NIMIC" si la fel trebuie sa o dai la o parte. Ținând cont insa de starea ta, este posibil sa ai nevoie de ajutor pentru a găsi lucruri pozitive la persoana ta. Ele exista si sunt la vedere. Doar ca tu esti setat sa nu le vezi, sa le ignori. Pentru cineva din afara insa, sunt mai mult decat evidente. Uite, iti pot spune un lucru bun despre tine chiar acum, doar citind intrebarea ta:

Nu esti arogant! Nu vei incerca vreodata sa umilesti pe cineva sau sa faci pe cineva sa se simtă prost. Din contra, eu cred ca esti o persoana careia ii place sa ajute. Un prieten loial care nu te lasa la greu. Poftim. Deja am gasit o gramada. Sunt sigur ca am dreptate macar cu câteva din aceste chestii.

Acum ca ai gasit părțile pozitive si cela negative, haide sa vedem ce este de facut. Părțile pozitive mai întâi. Lasa-le sa iasa in evidenta! Fi mândru de ele. Repeta in gand acele lucruri pozitive si lasa-te convins ca sunt reale. Practica acele chestii care te fac sa te simti bine.

Acum, trebuie sa analizezi si chestiile negative. Vin de la un obicei prost? Daca da, orice invat are si dezvat. Scapa de ele. Nu e usor insa este ceva ce trebuie facut. Daca vin de la aspectul tau e ceva mai complicat. Lasă pe alții să te convinga ca arati bine. Este mai usor. Mersul la sală ajuta ENORM de mult cu increderea in sine. Trasul de fiare.

Esti mult mai bun si mai frumos decat te lasi sa accepti. Mai vorbim daca vrei. Stau eu sa te convingwinking

Totul va fi bine. Sa vezi happy

| NoDepression a răspuns:

Buna, si eu sunt la fel ca tine mi-ar face placere sa vorbim

| Alexandru64754 a răspuns:

Pai cred că un psiholog te-ar putea ajuta, Frumusețea exterioare este trecătoare, frumusețea interioară este ceea ce contează, nu știu nici dacă ești fata său băiat după nume, încerca să schimbi ceea ce crezi că e urat la tine și vorbește cu un psiholog pentru că ei sunt profesioniști și sigur o să găsiți o soluție amândoi