| Mangooo a întrebat:

Ce sa fac ca sa nu se mai ia nimeni de mine sa nu mai fiu asa timid, sa nu mai fiu rusinos. Va rog ajutati-ma ca din toamna voi fii clasa a 9-a si nu vreau sa isi batat toti joc de mine, sa ma bata.

Răspuns Câştigător
| ki4re a răspuns:

In ziua de azi e dificil sa ignori persoanele astea negative. Daca vad ca nu le zici nimic o sa continuie cu mistourile. Este un baiat la mine in liceu de a 12-a si bobocii ii fura banii... Pentru inceput gaseste-ti un prieten, daca e mai rau ca tine cu atat mai bine. Nu trebuie sa ii ignori cand fac glume proaste cu tine, daca stii ca esti bun la bataie pocnesti unu, o sa vada toti ca esti '' baiat '', in caz ca nu stii sa te bati le dai replici, ii faci din vorbe, cocalarii buni la bataie sunt ratati si nu stiu sa vorbeasca. Ii faci pur si simplu din vorbe sa rada toata lumea de ei. Eu folosesc ambele metode. Sunt boboc si la inceputul anului am pocnit un smecheras si acum sunt prieten numa cu baieti buni la bataie. Fi barbat, si fetele se feresc de timizi.

1 răspuns:
| Helper69 a răspuns:

Salut,

Nu trebuie sa te schimbi. Fii fix cum esti. Nimeni n-are dreptul sa se ia de tine daca esti timid. Mai ales sa te bata sau sa-si bata joc de tine. Daca fac asta inseamna ca EI sunt inapoiati, pur si simplu daca-ti cauzeaza cineva probleme nu le intoarce aceeasi moneda. Pur si simplu du-te sa vorbesti cu parinti, cu diriga, etc.

O zi buna,
-Helper69.